Duże zmiany w emeryturach

Rzeczpospolita (2011-12-29), autor: Katarzyna Ostrowska , oprac.: GR

gru 29, 2011

Ustawa dotycząca zmian w systemie emerytalnych weszła w życie w maju. W ZUS powstało nowe subkonto, na które trafia ta część składki, która nie jest już odprowadzana do funduszy emerytalnych – czytamy w Rzeczpospolitej.

Zatem w ZUS mamy teraz dwa konta. Na jedno wpływa 12,22 proc. pensji brutto, a na drugie, nowe, 5 proc. Oba są w inny sposób waloryzowane. Stan pierwszego zależy od inflacji i dynamiki wpływu składek ubezpieczeniowych do ZUS, a drugiego od wzrostu PKB.

Inna ważna zmiana dotyczy sposobu zapisywania się do funduszy emerytalnych. Od przyszłego roku będzie można to robić wyłącznie za pośrednictwem stron internetowych.

W 2011 r. stworzono również nową formę dodatkowego oszczędzania na starość – indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Będzie można je zakładać od początku przyszłego roku w tych samych instytucjach, które już oferują IKE (towarzystwa ubezpieczeniowe, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, banki, biura maklerskie). Dodatkowo IKZE będą mogły być prowadzone przez towarzystwa emerytalne zarządzające dotąd OFE.

Więcej w Rzeczpospolitej z 29 grudnia 2011 r.