Czasami warto wycofać i dać nowy wniosek o emeryturę

Rzeczpospolita (2012-01-05), autor: Jan Kalicki , oprac.: GR

sty 5, 2012

Aby zyskać na comiesięcznej wypłacie po zakończeniu kariery zawodowej, uprawnieni mogą wystąpić o drugie świadczenie. Zostanie ono naliczone według nowych lub mieszanych zasad i co najwyżej w części uwzględni nową kwotę bazową – czytamy w Rzeczpospolitej.

Kilka lat temu ubezpieczona przeszła na emeryturę przewidzianą w Karcie nauczyciela. W grudniu 2011 ukończyła 55 lat i zgłosiła wniosek o przyznanie wcześniejszej emerytury z racji wykonywania pracy nauczycielskiej w szczególnym charakterze. Świadczenie to okazało się jednak nieco niższe od dotychczas pobieranej emerytury, bo w części obliczono je na nowych zasadach. Czy w takiej sytuacji powinna wycofać wniosek o emeryturę i za jakiś czas ponownie ubiegać się o jej przyznanie. Czy gdy dopracuje do 30 miesięcy ubezpieczenia po przyznaniu pierwszego świadczenia, będzie mogła liczyć na to, że ZUS zastosuje nową kwotę bazową do obliczenia drugiej emerytury – pyta czytelnik „Rz”.

Osoba uprawniona do emerytury może ubiegać się o przyznanie drugiej emerytury na podstawie innego przepisu. Przysługuje to np. emerytce, która jakiś czas temu przeszła na emeryturę z Karty nauczyciela, a obecnie, po ukończeniu 55 lat, spełnia warunki do przyznania wcześniejszej emerytury z zatrudnienia w szczególnym charakterze. Przewiduje ją art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 o emeryturach i rentach z FUS.
Co więcej, osoba ta po ukończeniu 60 lat będzie mogła jeszcze raz wystąpić o emeryturę, tym razem przysługującą na podstawie art. 24 tej ustawy z racji osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Urodzeni po 31 grudnia 1948, którzy wiek emerytalny osiągnęli lub osiągną w latach 2008 – 2013, nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego i nie pobrali wcześniejszej emerytury przewidzianej w ustawie, mogą mieć obliczone świadczenie na tzw. mieszanych zasadach. Dla osób, które, tak jak czytelniczka, wiek emerytalny ukończyły w 2011 r., emerytura mieszana składa się z 55 proc. tej obliczonej według starych zasad oraz z 45 proc. tej ustalonej po nowemu.

Wysokość emerytury obliczanej w całości lub w części na nowych zasadach zależy w dużej mierze od daty przejścia na to świadczenie. Dla tej daty ZUS ustala bowiem odpowiednią wartość średniego dalszego trwania życia. Im później osoba ubezpieczona wnioskuje o nową emeryturę, tym wartość ta jest niższa.
Tym samym sumę składek emerytalnych i kapitału początkowego dzieli się przez niższy współczynnik, co przekłada się na wyższą kwotę świadczenia. Ponadto data zgłoszenia wniosku ma istotne znaczenie dla ilości waloryzacji rocznych i kwartalnych, które ZUS przeprowadza dla składek i kapitału początkowego uwzględnianych w podstawie obliczenia świadczenia.

U czytelniczki może się więc okazać, że gdyby za jakiś czas zgłosiła ponownie wniosek o nową emeryturę, byłaby ona nieco wyższa od dotychczasowego świadczenia. Aby jednak móc ponownie wystąpić o wcześniejszą emeryturę z art. 184 ustawy, ubezpieczona musi teraz wycofać wniosek o przyznanie tego świadczenia. Ma prawo to zrobić najpóźniej do dnia uprawomocnienia się decyzji ZUS ustalającej prawo i wysokość emerytury. A decyzja ta staje się prawomocna w ciągu miesiąca od dnia jej otrzymania. W tym terminie powinna zgłosić do ZUS żądanie wycofania zgłoszonego wcześniej wniosku.

Więcej w Rzeczpospolitej z 4 stycznia 2012 r.