Od lutego 2012 r. trzeba zaktualizować program Płatnik

Rzeczpospolita (2012-02-02), autor: Adam Karwański , oprac.: GR

lut 2, 2012

Przed rozliczeniem składek w marcu, trzeba zaktualizować program Płatnik. Wymusza to podwyżka składki rentowej i zmiana części opłacanej przez zakład – czytamy w Rzeczpospolitej.

Od 1 lutego 2012 r. obowiązuje stopa procentowa składki na ubezpieczenia rentowe w wysokości 8 proc. podstawy wymiaru. Oznacza to podwyżkę o 2 proc. w porównaniu z tą płaconą od 1 stycznia 2008 r., ale obciąży ona wyłącznie płatników składek. Koszty po stronie ubezpieczonych zostają te same.
Stopa procentowa składki w nowej wysokości powinna być stosowana począwszy od składek należnych za luty 2012 r., tj. od podstaw wymiaru wykazanych w dokumentach rozliczeniowych składanych za ten miesiąc.

Natomiast jeszcze w lutym br. składamy dokumenty rozliczeniowe za styczeń br., wykazując w nich składkę rentową w niższej wysokości (łącznie 6 proc). Dotyczy to wszystkich wypłat dokonanych do 31 stycznia 2012 r.

Aby prawidłowo sporządzić dokumenty rozliczeniowe począwszy od tych składanych za luty 2012 r, trzeba zainstalować patch (pakiet aktualizacyjny) do programu Płatnik. Użycie dotychczasowej wersji programu spowoduje błędy w rozliczaniu składki na ubezpieczenia rentowe, nawet w przypadku wprowadzenia w parametrach zmiany stopy procentowej składki.

Tylko zaktualizowany Płatnik zapewni prawidłowe rozliczenie składek na ubezpieczenia rentowe. Istotna jest bowiem nie tylko stopa procentowa w wysokości 8 proc. podstawy wymiaru, ale i nowy podział między płatnika i ubezpieczonego. Aktualizacja będzie do po brania ze strony ZUS w połowie lutego.

Więcej w Rzeczpospolitej z 2 lutego 2012 r.