Część emerytury dla bezrobotnego

Rzeczpospolita (2012-03-09), autor: .aft , oprac.: GR

mar 9, 2012

Rząd rozważa wprowadzenie specjalnych świadczeń dla osób, które kilka lat przed emeryturą stracą pracę – czytamy w Rzeczpospolitej.

Donald Tusk po spotkaniu z przedstawicielkami Kongresu Kobiet zadeklarował, że rząd zastanowi się nad świadczeniami dla osób, które utracą pracę, a zgromadzą kapitał przynajmniej na minimalną emeryturę.
Zapowiedział także, że w ciągu dwóch tygodni rząd przedstawi ostateczną wersję zmian przepisów o podwyższeniu wieku emerytalnego.

Znacznie szerszą propozycję niż ta, o której powiedział premier, zgłosił NZSS „Solidarność” na spotkaniu zespołu Trójstronnej Komisji. Jeśli ktoś ma zebrany kapitał emerytalny przynajmniej w takiej wysokości, że możliwe jest wypłacanie mu minimalnej emerytury, mógłby zacząć otrzymywać ją we wcześniejszym wieku – tłumaczy Henryk Nakonieczny, ekspert „Solidarności”.

Prof. Marek Góra, ekonomista SGH, uważa wprowadzenie mechanizmu emerytury cząstkowej za dobre rozwiązanie. Wskazuje, że istnieje w wielu krajach. Ale natychmiast dodaje, obawiam się jednak, że w tej chwili taka propozycja może rozpocząć festiwal różnych obietnic polityków.

Więcej w Rzeczpospolitej z 8 marca 2012 r.