Jak ustalić przychód, gdy pracownik jeździ prywatnie firmowym autem

Rzeczpospolita (2012-03-25), autor: Agata Biernat , oprac.: GR

mar 25, 2012

Możliwość korzystania z samochodu służbowego w celach prywatnych to jeden z najpopularniejszych „bonusów” oferowanych przez pracodawców – czytamy w Rzeczpospolitej.

Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z przepisów ustawy o PIT wszelkie świadczenia otrzymane lub postawione do dyspozycji pracownika w danym roku kalendarzowym są jego przychodem. Co do zasady podlegają PIT, o ile nie zostały przez ustawodawcę zwolnione z opodatkowania na podstawie przepisów szczególnych.

Należy oczywiście podkreślić, że korzystanie z samochodów służbowych wyłącznie w celu wykonywania obowiązków związanych z pracą nie kreuje przychodu pracownika i nie podlega PIT. Sytuacja wygląda jednak inaczej, gdy pracodawca w przepisach o wynagradzaniu daje pracownikowi możliwość korzystania z samochodów służbowych również na własny użytek np. podczas urlopu.

Jak opodatkować przychód pracownika, gdy korzysta on z samochodu służbowego w celach prywatnych. W takim przypadku pracodawca dolicza określoną wartość świadczenia do pozostałych przychodów z pracy, opodatkowując ją PIT oraz, co do zasady, pobierając składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Należny podatek od doliczonej wartości świadczenia jest dla pracownika dodatkowym obciążeniem finansowym. Pracodawca może jednak temu zapobiec, ubruttowiając dochód o te obciążenia. W efekcie pracownik nie będzie ponosił żadnych bezpośrednich kosztów użytkowania samochodu służbowego w celach prywatnych.

Pracodawca może również potrącić wartość świadczenia z dochodu netto pracownika, w wyniku czego pracownik poniesie całkowity koszt użytkowania samochodu służbowego w celach prywatnych i przychód do opodatkowania nie powstanie.

Należy jednak pamiętać, że kwestia rozliczeń użytkowania samochodu służbowego w celach prywatnych powinna być uregulowana z pracownikiem w umowie o pracę lub w odrębnej umowie zawartej pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.

Jedną z najtrudniejszych, a zarazem najbardziej istotnych kwestii jest prawidłowa wycena wartości tego świadczenia. Obecnie przepisy ustawy o PIT nie przewidują szczególnej metody ustalania wartości świadczenia, a obowiązujące zasady ogólne są niestety trudne do zastosowania w praktyce.

Jednak na podstawie interpretacji indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe oraz orzecznictwa sądów administracyjnych można wskazać kilka możliwych do zastosowania metod wyceny tego świadczenia, akceptowalnych przez polskie władze skarbowe. W praktyce spotyka się najczęściej dwie metody

-pracodawca ustala limit kilometrów, które pracownik ma prawo przejechać samochodem służbowym w celach prywatnych w danym miesiącu,

-wartość świadczenia ustalana jest na podstawie prowadzonej przez pracownika ewidencji przebiegu pojazdu.

Więcej w Rzeczpospolitej z 21 marca 2012 r.