Pracujący za granicą nie zawsze otrzyma emeryturę z ZUS

Dziennik Gazeta Prawna (2012-03-25), autor: Karolina Topolewska , oprac.: GR

mar 25, 2012

O wypłacie świadczeń decyduje treść umów międzynarodowych o zabezpieczeniu społecznym zawieranych przez Polskę z innymi państwami – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Zasady dotyczące zawieszania prawa do emerytury w związku z kontynuowaniem stosunku pracy dotyczą także osób, które mieszkają w USA i ubiegają się o świadczenie emerytalne z ZUS, z uwagi na uregulowania zawarte w Umowie o zabezpieczeniu społecznym między Rzeczpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi z 2 kwietnia 2008 r. Jej przepisy precyzują bowiem, że wszelkie zdarzenia mające wpływ na prawo, zmniejszenie, zawieszenie lub wysokość świadczeń, które miały miejsce na terytorium jednej strony, są uwzględniane, tak jakby miały miejsce na terytorium drugiej.

Dlatego też osoby, które nawiązały stosunek pracy w USA przed dniem nabycia prawa do emerytury i nadal pozostają w tym zatrudnieniu, w celu wypłaty emerytury z ZUS powinny rozwiązać stosunek pracy z pracodawcą w USA i przesłać do organu rentowego, który wypłaca świadczenie, dokument potwierdzający rozwiązanie umowy.

Odnosząc się do osób zainteresowanych uzyskaniem emerytury z ZUS, które mieszkają w Australii, należy zauważyć, iż w celu podjęcia wypłaty świadczenia osoby te nie muszą rozwiązywać stosunku pracy tam nawiązanego. Na gruncie przepisów Umowy między RP a Australią o zabezpieczeniu społecznym z 7 października 2009 r. nie znajduje zastosowania przepis art. 103a ustawy emerytalnej. Australijski system jest bowiem oparty na pobycie na terytorium tego państwa i nie koresponduje z polskim systemem ubezpieczeń społecznych opartym na aktywności zawodowej.

Natomiast osoby prowadzące własną działalność gospodarczą w Polsce lub za granicą, w celu podjęcia wypłaty emerytury z FUS nie muszą zaprzestawać jej prowadzenia. Wynika to z tego, że konieczność rozwiązania stosunku pracy w celu podjęcia wypłaty świadczenia dotyczy wyłącznie pracowników, tj. osób będących w stosunku pracy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 marca 2012 r.