Przedsiębiorca nie musi już odwiedzać wielu urzędów

Rzeczpospolita (2012-04-19), autor: Sandra Sekuła , oprac.: GR

kwi 19, 2012

Główną zaletą istnienia Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest wygoda w zakładaniu własnej firmy. Wniosek do CEIDG jest bezpłatny i można go złożyć na kilka sposobów – czytamy w Rzeczpospolitej.

Główną zaletą istnienia CEIDG jest wygoda zakładania działalności gospodarczej. Wniosek do CEIDG jest bezpłatny i można go złożyć na kilka sposobów: wysłać listem poleconym z notarialnie poświadczonym podpisem, złożyć osobiście w urzędzie gminy, gdzie tożsamość składającego będzie stwierdzona na podstawie dokumentu tożsamości, a gmina zamieni go w formę elektroniczną, ewentualnie złożyć wniosek online i podpisać go osobiście w urzędzie gminy bądź złożyć wniosek online i albo opatrzyć go bezpiecznym podpisem elektronicznym, albo zatwierdzić go poprzez tzw. zaufany profil.

Zaufany profil można otrzymać bezpłatnie w urzędach skarbowych i niektórych oddziałach ZUS; jego uzyskanie wymaga jednorazowej wizyty w urzędzie i potwierdzenia tożsamości. Zaufany profil to zestaw informacji identyfikujących i opisujących podmiot lub osobę będącą użytkownikiem konta na ePUAP, który został w wiarygodny sposób potwierdzony przez organ uprawnionego podmiotu publicznego. Korzystanie z niego jest dodatkowo autoryzowane za pomocą jednorazowego kodu przesyłanego emailem na adres e-mailowy podany podczas rejestracji.

Przedsiębiorca nie musi też odwiedzać wielu urzędów, wniosek o wpis do CEIDG jednocześnie zawiera dane niezbędne do rejestracji we właściwym urzędzie skarbowym, GUS, ZUS oraz KRUS. Do wniosku o wpis do CEIDG przedsiębiorca, który dysponuje podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, może od 1 stycznia br. dołączyć zgłoszenie rejestracyjne lub aktualizacyjne, o których mowa w przepisach o podatku od towarów i usług.

Wraz z wnioskiem o wpis do CEIDG należy obowiązkowo złożyć oświadczenie o braku orzeczonych wobec osoby, której wpis dotyczy, zakazów pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

CEIDG wprowadza udogodnienie dla przedsiębiorców, którzy podali dane pełnomocnika i zakres jego umocowania. Dzięki temu od 1 stycznia br. pełnomocnik przedsiębiorcy przy występowaniu przed organem administracji publicznej nie będzie musiał dołączać do akt oryginału lub odpisu udzielonego mu pełnomocnictwa. Organ z urzędu potwierdzi w CEIDG upoważnienie pełnomocnika. W związku z tym, że w takim przypadku nie ma obowiązku złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa, nie wystąpi również obowiązek wniesienia opłaty skarbowej.

Przedsiębiorca ma obowiązek aktualizować swoje dane wpisane do CEIDG, by były one zgodne z rzeczywistym stanem rzeczy. Jeżeli nie dopełni tego obowiązku, może być wezwany przez ministra gospodarki do zmiany danych w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Po bezskutecznym upływie tego terminu minister gospodarki może wykreślić przedsiębiorcę z CEIDG w drodze decyzji administracyjnej.

Więcej w Rzeczpospolitej z 17 kwietnia 2012 r.