Czy będzie chaos z zasiłkami

Rzeczpospolita (2012-05-14), autor: Anna Abramowska , oprac.: GR

maj 14, 2012

Zmienia się sposób dokumentowania prawa do niektórych świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Przestają obowiązywać karty zasiłkowe, asygnaty zastępcze i listy płatnicze zasiłków – czytamy w Rzeczpospolitej.

Od 9 maja 2102 r. obowiązują nowe dowody, które są podstawą wypłaty zasiłków: chorobowego, wyrównawczego, macierzyńskiego, opiekuńczego i w wysokości zasiłku macierzyńskiego, a także świadczenia rehabilitacyjnego. Wprowadziło je rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, która ubiega się o świadczenie z tytułu choroby lub macierzyństwa po 8 maja br., powinna posługiwać się nowym drukiem zaświadczenia płatnika składek formularzem ZUS Z-3b. Druk ten obowiązuje również osoby współpracujące przy prowadzeniu biznesu.

Upraszczając procedurę zasiłkową dla samozatrudnionych ustawodawca wyświadczył im niedźwiedzią przysługę. Utrzymał bowiem w obiegu stare formularze zasiłkowe, czyli stary druk ZUS Z-3a, na którym sporządzali oni zaświadczenie płatnika składek do 8 maja br. Nadal mogą stosować ten druk przy ubieganiu się o świadczenia, ale tylko w poprzedniej wersji. Nowa, określona kwietniowym rozporządzeniem, nie jest już podstawą do przyznania i wypłaty zasiłków tej grupie ubezpieczonych. Jeśli zatem biznesmen po 8 maja wypełni nowy ZUS Z-3a, to ZUS wstrzyma mu wypłatę świadczenia do czasu dostarczenia poprawnej dokumentacji, czyli wypełnionego ZUS Z-3b, lub starego druku ZUS Z-3.

Inne ważne modyfikacje, jakie wprowadza kwietniowe rozporządzenie w zakresie dokumentacji do wypłaty zasiłków, to min.:

a) w zakresie zasiłku macierzyńskiego:

– do wypłaty zasiłku za czas urlopu macierzyńskiego od dnia porodu wystarczy kopia skróconego aktu urodzenia dziecka potwierdzona przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem,

– dowodem do przyznania i wypłaty świadczenia przysługującego w razie rozwiązania z pracownicą stosunku pracy w okresie ciąży z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy i niemożności zapewnienia jej innego zatrudnienia jest oprócz zaświadczenia lekarskiego o stanie ciąży w czasie zatrudnienia i świadectwa pracy lub innego dokumentu potwierdzającego przyczynę rozwiązania stosunku pracy oświadczenie ubezpieczonej, że nie zapewniono jej innego zatrudnienia,

– dowodem do przyznania i wypłaty zasiłku za czas urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego jest sama umowa cywilnoprawna zawarta między rodziną zastępczą a starostą.

b) w zakresie zasiłku chorobowego:

– gdy choroba przypada po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, do przyznania świadczenia zainteresowany musi dodatkowo oświadczyć na ZUS Z-10, że nie ma prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,

– nie ma już obowiązku dostarczenia przetłumaczonego na język polski zaświadczenia zagranicznego zakładu leczniczego ani zagranicznego lekarza, jeśli ubezpieczony ubiega się o świadczenie za okres niezdolności do pracy orzeczonej za granicą, gdy zostało ono wystawione na terytorium państw stron umów międzynarodowych w zakresie zabezpieczenia społecznego, których stroną jest Polska, zaświadczenie musi jednak być wystawione w języku urzędowym obowiązującym w danym kraju.

c) w zakresie świadczenia rehabilitacyjnego:

– oprócz oświadczenia składanego na druku ZUS Np-7, konieczne jest także złożenie zaświadczenia lekarza leczącego o stanie zdrowia i wywiadu zawodowego z miejsca pracy, w przypadku niezdolności do pracy powstałej wskutek wypadku przy pracy należy też złożyć protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy lub kartę wypadku, a w razie choroby zawodowej decyzję inspektora sanitarnego o jej stwierdzenie.

Więcej w Rzeczpospolitej z 10 maja 2012 r.