Odzyskanie podatku z UE nie wymaga korekty

Rzeczpospolita (2012-06-13), autor: Konrad Piłat , oprac.: GR

cze 13, 2012

Firma, która za granicą kupuje paliwo i płaci za autostrady, może ubiegać się o zwrot zagranicznego VAT. Wcześniej może zaliczyć do kosztów zapłacone kwoty brutta. Po otrzymaniu podatku wykaże je jako przychód – informuje Rzeczpospolita.

Pytanie zadała osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Płaci ona podatek dochodowy według stawki liniowej. Świadczy usługi transportowe na terenie Unii Europejskiej. Jest zarejestrowana jako podatnik VAT tylko w Polsce. W związku z działalnością wnioskodawca otrzymuje faktury za zakup paliwa oraz paragony dokumentujące opłaty za przejazdy autostradami. Do kosztów uzyskania przychodów zalicza kwotę brutto (wraz z zawartym w niej zagranicznym VAT). Gdy uzyskuje zwrot zagranicznego VAT, ujmuje go jako przychód (w miesiącu otrzymania).

Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 7 maja 2012 r. (IPTP-B1/415-132/12-2/ASZ) potwierdziła, że wnioskodawca postępuje prawidłowo. Z art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT wynika ogólna zasada, że podatku od towarów i usług nie uważa się za koszt uzyskania przychodów. Przepis ten przewiduje kilka wyjątków, np. kosztem podatkowym jest VAT naliczony

– jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,

– w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług – jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Zagraniczny VAT w rozumieniu polskich przepisów nie jest podatkiem od towarów i usług. Wynika to z art. 2 pkt 11 ustawy o VAT, który definiuje podatek od wartości dodanej. Jest nim właśnie VAT nakładany w innych krajach UE. Trzeba go więc odróżniać od podatku od towarów i usług (polskiego VAT). Dlatego kosztem uzyskania przychodu są kwoty brutto. Nie zmienia tego późniejszy zwrot zagranicznego podatku od wartości dodanej. Tak wynika również z orzecznictwa.

Więcej w Rzeczpospolitej z 5 czerwca 2012 r.