Przedsiębiorcy zanieczyszczający środowisko nie unikną kar

PALIWA PŁYNNE (2012-06-22), autor: Adam Toczyski , oprac.: GR

cze 22, 2012

Opłaty za korzystanie ze środowiska są zobowiązaniem o charakterze podatkowym. Nieuiszczone w terminie podlegają, wraz z odsetkami za zwłokę, przymusowemu ściągnięciu w trybie określonym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji – czytamy w miesięczniku Paliwa Płynne.

Przedsiębiorca, który w jakikolwiek sposób korzysta ze środowiska naturalnego, jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji z tym związanej i uiszczania należnych z tego tytułu opłat. Do uiszczania opłat zobowiązani są: przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w świetle przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa oraz rybactwa śródlądowego, osoby wykonujące zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki, jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami, osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami, ale korzystające ze środowiska w zakresie, w jakim korzystanie z niego wymaga pozwolenia.

Podmioty takie są zobowiązane do ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska, czyli za wprowadzanie gazów lub pyłów do atmosfery, wprowadzanie ścieków do wód lub ziemi, pobór wód oraz składowanie odpadów. Ustalają we własnym zakresie wysokość należnych opłat i wnoszą je za każde półrocze na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce korzystania ze środowiska. Wyjątek od tej zasady stanowią opłaty za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z eksploatacji urządzeń, które należy wnosić na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce rejestracji podmiotu korzystającego ze środowiska.

Wysokość opłat i ich wyliczenie jest uzależnione od stopnia korzystania ze środowiska. Stawki opłat są określane każdego roku przez Ministra Środowiska w drodze obwieszczenia. Stawki obowiązujące w roku 2012 zostały uregulowane w obwieszczeniu MŚ z 26 września 2011 roku.

W pewnych sytuacjach przedsiębiorcy będą zwolnieni z obowiązku uiszczenia opłat środowiskowych. Nie wnosi się bowiem opłat z tytułu wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza, wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi, poboru wód oraz składowania odpadów, których półroczna wysokość nie przekracza 400 zł. Zwolnienie to nie dotyczy jednak obowiązku składania informacji, która musi zawierać wszystkie dane służące do obliczenia należności za korzystanie ze środowiska. W przypadku braku wykazu marszałek województwa wymierza opłatę w drodze decyzji administracyjnej, na podstawie własnych ustaleń lub wyników kontroli wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. Warto podkreślić, że opłaty za korzystanie ze środowiska są zobowiązaniem o charakterze podatkowym i nieuiszczone w terminie podlegają, wraz z odsetkami za zwłokę, przymusowemu ściągnięciu w trybie określonym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Kary pieniężne są wymierzane przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska na mocy decyzji administracyjnej. Postępowanie dotyczące nałożenia na przedsiębiorcę kary jest wieloetapowe. O stwierdzeniu przekroczenia lub naruszenia na podstawie kontroli wojewódzki inspektor ochrony środowiska zawiadamia podmiot korzystający ze środowiska w terminie 21 dni od wykonania pomiarów, przekazując mu ich wyniki. Następnie wydaje decyzję ustalającą wymiar kary, która jest naliczana do czasu stwierdzenia w drodze przeprowadzenia kolejnej kontroli zmiany wielkości przekroczenia lub naruszenia. Wojewódzki inspektor ochrony środowiska może również stwierdzić przekroczenie lub naruszenie warunków korzystania ze środowiska w sytuacji, kiedy uzna przedłożone przez podmiot korzystający ze środowiska pomiary wielkości emisji za budzące zastrzeżenia.

Termin płatności kary może zostać odroczony na wniosek przedsiębiorcy, jeżeli realizuje on terminowo przedsięwzięcie mające na celu usunięcie przyczyn ponoszenia podwyższonych opłat. Odroczenie terminu płatności może dotyczyć części lub całości kary, a sam termin może być odroczony wyłącznie na okres niezbędny do realizowania przedsięwzięcia mającego na celu usunięcie przyczyn ponoszenia kary.
Szczególnie istotny dla przedsiębiorców jest fakt, iż nie wszczyna się postępowania w sprawie wymierzenia kary, jeżeli przewidywana jej wysokość nie przekroczy 800 zł.

Więcej w miesięczniku Paliwa Płynne z 1 czerwca 2012 r.


Centrum Szkolenia Info Baza serdecznie zaprasza na szkolenie:

Jak prawidłowo naliczyć opłaty za korzystanie ze środowiska za I półrocze 2012 roku oraz prawidłowo prowadzić ewidencję odpadów

Na szkoleniu prowadzonym w formie warsztatów, specjalista z Urzędu Marszałkowskiego zajmujący się problematyką rozliczania opłat środowiskowych, praktycznie omówi wszystkie ważne zagadnienia, zwróci uwagę na najczęściej popełniane błędy, wyjaśni wątpliwości uczestników związane z prowadzeniem ewidencji i rozliczeniem opłat za korzystanie ze środowiska w I półroczu 2012 r.

Zapraszamy na szkolenia:
– 2.07.2012 r. w Poznaniu,
– 3.07.2012 r. w Bydgoszczy,
– 5.07.2012 r. w Warszawie,
– 6.07.2012 r. we Wrocławiu.

zobacz więcej »