Co z odpadami? Kontrole

BUSINESSWOMAN & LIFE (2012-06-25), autor: Hanna Mathia , oprac.: GR

cze 25, 2012

W wielu województwach trwają kontrole Inspekcji Ochrony Środowiska, dotyczące prawidłowości postępowania z odpadami – czytamy w miesięczniku BUSINESSWOMAN & LIFE.

Okazuje się, że większość przedsiębiorców nie ma świadomości, że prowadząc działalność gospodarczą, wytwarza odpady niebezpieczne, objęte obowiązkiem ich ewidencjonowania, właściwego z nimi postępowania oraz przekazywania ich do utylizacji. Jeśli wytwarzane w procesie działalności gospodarczej odpady niebezpieczne nie przekraczają 100 kg, przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia w starostwie w terminie do 15 marca każdego roku zestawienia danych o odpadach. Wypełnienie ww. informacji wymaga wiedzy na temat ilości odpadów, co wymusza prowadzenie ich ewidencji. Dla małego lub średniego biznesu wystarczy posiadanie kart przekazania odpadu (KPO), które może wystawiać firma odbierająca odpady.

O ile każdy wie, ze w dzisiejszej dobie stanowisko pracy biurowej generuje odpady niebezpieczne, które powinny być rozliczane: tonery, sprzęt komputerowy, baterie, świetlówki, środki czystości w puszkach sprayu, o tyle w gabinetach stomatologicznych, kosmetycznych, zakładach fryzjerskich czy salonach tatuażu napotykamy na wielki opór w zakresie stosowania procedur postępowania z odpadami medycznymi, które stanowią oddzielną grupę, wymagającą szczególnego traktowania. Należy pamiętać, że każdy, kto wytwarza odpady niebezpieczne, w tym medyczne o kodzie 18 01 03, ma obowiązek postępowania z tymi odpadami według właściwych procedur, odpowiedniego ich składowania, a następnie przekazania upoważnionym do utylizacji tego typu odpadów firmom.

Więcej w miesięczniku Businesswoman & Life z 1 lipca 2012 r.



 


Centrum Szkolenia Info Baza serdecznie zaprasza na szkolenie:

Jak prawidłowo naliczyć opłaty za korzystanie ze środowiska za I półrocze 2012 roku oraz prawidłowo prowadzić ewidencję odpadów

Na szkoleniu prowadzonym w formie warsztatów, specjalista z Urzędu Marszałkowskiego zajmujący się problematyką rozliczania opłat środowiskowych, praktycznie omówi wszystkie ważne zagadnienia, zwróci uwagę na najczęściej popełniane błędy, wyjaśni wątpliwości uczestników związane z prowadzeniem ewidencji i rozliczeniem opłat za korzystanie ze środowiska w I półroczu 2012 r.

Zapraszamy na szkolenia:
– 2.07.2012 r. w Poznaniu,
– 3.07.2012 r. w Bydgoszczy,
– 5.07.2012 r. w Warszawie,
– 6.07.2012 r. we Wrocławiu.

zobacz więcej »