Koniec ubezpieczeniowych przywilejów dla rolników

Dziennik Gazeta Prawna (2012-06-29), autor: Bożena Wiktorowska , oprac.: GR

cze 29, 2012

Od przyszłego roku rząd zamierza stopniowo włączać KRUS do ZUS. Ale już teraz Platforma Obywatelska sprawdza, czy systemy informatyczne obu instytucji można połączyć – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Koalicję rządową PO – PSL czeka poważna próba. Premier Donald Tusk dąży do włączenia rolników do systemu powszechnego. Pierwszym krokiem ma być uporządkowanie rachunkowości rolnej. Rolnicy będą musieli ujawniać dochody ze sprzedaży produktów oraz podawać koszty związane z ich wyprodukowaniem.
Umożliwi to zmianę sposobu ustalania rolniczych składek na ubezpieczenie społeczne. Będą liczone na takich samych zasadach jak składki pracowników i przedsiębiorców.

Zapowiadane zmiany mają być rozłożone w czasie, ale już teraz posłowie Platformy Obywatelskiej sprawdzają stronę techniczną przedsięwzięcia. Na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Zofia Popiołek, posłanka PO, zwróciła się o wyjaśnienia do Zbigniewa Derdziuka, prezesa ZUS. Klub PO interesuje się tym czy system informatyczny ZUS jest przygotowany na administracyjne połączenie obu instytucji, a tym samym czy może nastąpić połączenie systemu emerytalnego pracowniczego i rolniczego.
– System informatyczny KRUS jest podobny do tego, z którego ZUS wypłaca emerytury pracownicze ze starego portfela. Ze względu na to, że każdy rodzaj świadczenia wymaga innego algorytmu, nie można jednak jednego systemu nałożyć na drugi – ocenia Zbigniew Derdziuk.

Inaczej na sprawę patrzą eksperci rynku teleinformatycznego. Ich zdaniem system informatyczny musi być dostosowany do przepisów. W przypadku ujednolicenia zasad opłacania składek przez rolników i pracowników problem przestanie istnieć.

– Jeśli zapadnie decyzja polityczna, a Sejm uchwali odpowiednie przepisy, systemy informatyczne obu instytucji zostaną dostosowane do zmian. Nie zmarnuje się ani złotówka z pieniędzy publicznych wydanych na ich tworzenie – tłumaczy Wiesław Paluszynski, członek rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Zwolennicy likwidacji tej instytucji wskazują, że w przypadku połączenia obu organów rentowych zostaną ograniczone nie tylko wydatki na pensje pracowników (około 22 mln zł miesięcznie), ale także koszty związane z utrzymaniem oddziałów i placówek. I przypominają, że jeszcze na początku lat go. Sprawami rolników zajmował się jeden z departamentów ZUS, a nie odrębna instytucja.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 27 czerwca 2012 r.