Projekty związane z wykorzystaniem wody, biomasy lub biogazu do produkcji prądu lub ciepła mogą liczyć na dofinansowanie – czytamy w Rzeczpospolitej.
Konkurs na najlepsze inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii i ich dofinansowanie prowadzony jest w województwie dolnośląskim. Chociaż dotyczy dotacji z tzw. regionalnego programu operacyjnego, to mają prawo starać się o nie wszystkie firmy z całej Polski, niezależnie od wielkości. Oczywiście dotowane przedsięwzięcie musi być realizowane na terenie wymienionego regionu. Jeżeli firma przystanie na ten warunek to może złożyć wniosek o dofinansowanie, niezależnie od tego, czyjej dotychczasowa działalność koncentrowała się na Mazowszu, czy w regionie warmińsko-mazurskim.
Firmy przystępujące do konkursu muszą spełnić dwa warunki. Po pierwsze z działania 5.1 „Odnawialne źródła energii”, o którym tutaj mowa, mogą być współfinansowane tylko tzw. nowe inwestycje. Tym samym za nową inwestycję nie może być uznana taka, która prowadzi wyłącznie do odtworzenia zdolności produkcyjnych lub jest związana z zakupem udziałów bądź akcji innego przedsiębiorstwa.
Drugi warunek wynika z przepisów dotyczących pomocy publicznej. Mianowicie dla tego działania wsparcie dla firm będzie udzielane wyłącznie na podstawie rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania pomocy na inwestycje w zakresie energetyki, infrastruktury telekomunikacyjnej, infrastruktury sfery badawczo-rozwojowej, lecznictwa uzdrowiskowego w ramach regionalnych programów operacyjnych.
Wskazuje ono jako potencjalnych kandydatów do uzyskania grantu wyłącznie przedsiębiorstwa energetyczne w rozumieniu prawa energetycznego.
W ramach konkursu przedsiębiorcy mogą zgłaszać projekty dotyczące budowy lub modernizacji jednostek wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych wykorzystujących energię wodną ,w tym geotermalną oraz biomasę. Istotne jest to, że projekty takie nie mogą służyć wyłącznie zaspokojeniu potrzeb jednego przedsiębiorcy realizującego projekt. Chodzi tu o realizację inwestycji nastawionych na sprzedaż wytwarzanej energii, a celem projektu musi być czerpanie z niego w przyszłości korzyści majątkowych.
Składanie wniosków o dofinansowanie będzie możliwe tylko jednego dnia. Należy to zrobić poprzez przygotowanie aplikacji w wersji elektronicznej i zarejestrowanie jej w specjalnym programie dostępnym na www.dip.dolnyslask.pl. Należy to zrobić 4 września w godzinach 8-12. Firma wnioskodawca otrzyma pocztą elektroniczną potwierdzenie zarejestrowania wniosku. Następnie w terminie maksymalnie trzech dni od dnia rejestracji należy złożyć wersję papierową wniosku wraz z wymaganymi załącznikami. Te będą przyjmowane w punkcie przyjęć wniosków w Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej, ul. Strzegomska 2-4,53-611 Wrocław. W razie korzystania z poczty lub przesyłki kurierskiej należy pamiętać o tym, że pod uwagę brana jest data wpływu dokumentów do urzędu a nie data nadania.
Więcej w Rzeczpospolitej z 6 lipca 2012 r.