Za wodę, ścieki i emisje do powietrza należy rozliczyć się do końca lipca

Dziennik Gazeta Prawna (2012-07-11), autor: Zofia Jóźwiak , oprac.: GR

lip 11, 2012

Z opłaty i sprawozdawczości związanej z korzystaniem ze środowiska nie są zwolnione urzędy, szkoły czy szpitale. Bardzo wiele z nich musi do końca lipca rozliczyć się za emisję gazów i pyłów, pobór wód czy odprowadzanie ścieków w pierwszym półroczu 2012 r. Czyli przede wszystkim złożyć stosowne wykazy, a często również zapłacić – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Złożenie sprawozdania nie oznacza automatycznie konieczności wniesienia opłaty. Nie robi się tego wówczas, gdy wyliczona kwota nie przekracza: 400 zł za półrocze dla danego rodzaju korzystania ze środowiska. Ale jeśli nawet podmiot niewiele korzysta ze środowiska i nie musi płacić, to i tak ma obowiązek składania sprawozdania.
Gdy ktoś o tym zapomni, to marszałek województwa wymierzy mu opłatę w drodze decyzji. Zrobi to na podstawie własnych ustaleń lub wyników kontroli wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.

Podmioty muszą się też liczyć z kolejnym wzrostem ekologicznych opłat. Ich stawki zwiększyły się w porównaniu z ubiegłorocznymi o poziom inflacji. Ponieważ granica 400 zł, powyżej której trzeba wnosić opłatę, od siedmiu lat nie jest podnoszona, coraz większa grupa zobowiązanych musi zarezerwować odpowiednie środki na uiszczenie daniny.

Obowiązki sprawozdawcze i finansowe mają wprowadzający zanieczyszczenia do powietrza, ziemi i wód oraz pobierający wodę bezpośrednio ze środowiska – w praktyce niewiele jest podmiotów, które mogą spokojnie powiedzieć, że nie mają takiego obowiązku. Rozliczenia mogą okazać się niezbędne nie tylko wtedy, gdy podmiot dysponuje samochodem, ale nawet tylko spalinową kosiarką czy w awaryjnych sytuacjach używa agregatu prądotwórczego. Rozliczyć za emisje do powietrza powinien się też ten, kto maluje np. ogrodzenie, ławki przed urzędem czy elewacje budynku.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 lipca 2012 r.