Nie zawsze oryginał dokumentu podstawą do odliczenia

Rzeczpospolita (2014-07-25), autor: Sławomir Stalmach , oprac.: GR

lip 25, 2014
Skarbówka nie wyręczy przedsiębiorcy w dokumentowaniu działalności gospodarczej. Jeżeli spółka nie zaprezentuje dowodów będących w jej posiadaniu, to obciążą ją negatywne konsekwencje tego zaniechania – czytamy w Rzeczpospolitej

Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, że przedsiębiorca nie miał prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z dwóch faktur wystawionych na jego rzecz przez inną spółkę, podwykonawcę prac. Faktury dotyczyły zakupu usług prefabrykacji i montażu elementów rurociągów.

Zdaniem skarbówki usługi dokumentowane tymi fakturami faktycznie nie miały miejsca. Za tym przemawiają – jej zdaniem – w szczególności zeznania pracowników firmy, z którymi rozmawiali urzędnicy. Przesłuchani robotnicy nie znali i nie potrafili wymienić ani jednego podwykonawcy, który wówczas mógł pracować na budowie.

Dyrektor Izby Skarbowej zauważył, że „inicjatywa dowodowa” przedsiębiorcy w tej sprawie ograniczała się jedynie do negowania ustaleń organu podatkowego. Szef firmy uchylał się od udzielania odpowiedzi na większość pytań, zasłaniając się niepamięcią bądź brakiem wiedzy.

Spółka upierała się jednak, że wszystkie faktury dokumentują faktycznie nabyte towary lub usługi, użyte następnie do dalszej sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT. Jej zdaniem skarbówka wszystkich swoich ustaleń dokonała jedynie na podstawie zeznań świadków.

Sprawa trafiła do sądu administracyjnego, który przyznał rację organom skarbowym, że zakwestionowane faktury nie dokumentują rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, co w konsekwencji nie daje podstawy do skorzystania przez spółkę z uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego.
Sam fakt posiadania oryginału danego dokumentu nie przesądza o prawdziwości zdarzeń z niego wynikających – zauważył WSA w Białymstoku (sygn. akt: I SA/Bk 165/14). Poza fakturami zakupu spółka nie przedstawiła żadnych dokumentów potwierdzających wykonanie usług przez podwykonawcę, w tym np. umów na rzekomo wykonane roboty.

Tylko faktura rzetelna od strony podmiotowej i przedmiotowej, tzn. potwierdzająca rzeczywistą czynność opodatkowaną podatnika, przez niego wykonaną i udokumentowaną tą fakturą, daje jej odbiorcy uprawnienie do odliczenia wykazanego w niej podatku – wskazał sąd.

Nakaz zebrania przez organ podatkowy w sposób wyczerpujący materiału dowodowego nie oznacza, że skarbówka ma obowiązek zastąpić podatnika w dokumentowaniu działalności gospodarczej. Podatnik powinien sam ujawnić wszystko to, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy. Strona powinna zatem współdziałać z organem podatkowym w procesie gromadzenia dowodów – stwierdził sąd.

Więcej w Rzeczpospolitej z 25 lipca 2014 r.