Uzyskanie dywidendy nie jest działalnością gospodarczą

Rzeczpospolita (2014-09-19), autor: Iwona Młynarska-Morchało , oprac.: GR

wrz 22, 2014
Nieodpłatne oddelegowanie pracownika do pełnienia funkcji członka zarządu spółki zależnej w celu efektywnego zarządzania nią podlega opodatkowaniu VAT – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Spółka prowadząca działalność w zakresie dostarczania wody oraz budowy linii energetycznych i telekomunikacyjnych planuje nieodpłatnie oddelegować pracowników do wykonywania nadzoru w spółce zależnej, powierzając im funkcję członków zarządu. Spółka zamierza wypłacać wynagrodzenie oddelegowanym pracownikom z tytułu pełnienia ww. funkcji. Spółka dodatkowo wskazała, że oddelegowanie pracownika do pełnienia funkcji członka zarządu spółki zależnej w celu efektywnego zarządzania spółką jest związane z działalnością gospodarczą spółki dominującej, gdyż wiąże się z możliwością uzyskania w przyszłości przychodów w postaci dywidendy, przychodu z odpłatnego zbycia udziałów w spółce lub z ich umorzenia, czy też w postaci praw do części majątku spółki, który pozostanie w spółce po zaspokojeniu wierzycieli w razie likwidacji spółki.
 
W ocenie spółki nieodpłatne oddelegowanie pracowników do pełnienia funkcji członków zarządu w spółce zależnej nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT na podstawie art. 8. ust. 2 ustawy o VAT. Według spółki świadczenie to służy do celów związanych z działalnością gospodarczą podatnika zgodnie z definicją działalności gospodarczej zawartą w ustawie o VAT i związane jest z uzyskaniem w przyszłości świadczenia wzajemnego, np. w postaci pobrania dywidendy.
 
Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 10 kwietnia 2014 r. (ILPP1/443-34/14-4/HW) uznała stanowisko spółki za nieprawidłowe. Wskazała, że oddelegowanie pracowników spółki do pełnienia funkcji członków zarządu spółki zależnej nie jest związane z działalnością gospodarczą spółki. Według organu, za taką działalność nie można uznać czynności polegającej na uzyskaniu przychodu w postaci dywidendy lub przychodu z odpłatnego zbycia udziałów w spółce, jak również z ich umorzenia. Nie można też uznać, że istnieje wówczas ww. związek z uwagi na prawo do części majątku spółki, który pozostanie w spółce na zaspokojenie wierzycieli w razie likwidacji spółki. Spółka uzyskująca owe przychody nie ma statusu podatnika, nawet jeżeli z tytułu innej działalności jest podatnikiem, a tym samym np. wypłaty dywidendy lub umorzenia udziałów nie można utożsamiać z prowadzoną działalnością. W świetle powyższego, nieodpłatne oddelegowanie pracowników spółki do pełnienia funkcji członków zarządu spółki zależnej nie jest związane z działalnością gospodarczą spółki. Innymi słowy, nie będzie się wpisywać w cel prowadzonej działalności gospodarczej spółki dominującej. Jeśli zatem nieodpłatne oddelegowanie pracowników nie będzie związane z działalnością gospodarczą spółki, to należy je uznać za odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT.
 
Więcej w Rzeczpospolitej z 19 września 2014 r.