Składka na FP za zleceniobiorcę

GAZETA PODATKOWA (2016-08-25), autor: Aneta Dąbrowska , oprac.: GR

sie 25, 2016
Zawarłam umowę zlecenia z 53-letnim mężczyzną. Zgłosiłam go z tego tytułu do wszystkich ubezpieczeń w ZUS. Ze zlecenia będzie on osiągał miesięczny przychód w kwocie 2.000 zł. Czy mam za niego opłacać składkę na FP? – pyta czytelniczka Gazety Podatkowej
 
Jak odpowiada „GP” – składkę na FP opłacają pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne za osoby m.in. wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia. Z tym że składka na ten Fundusz za wymienione osoby jest należna wówczas, gdy z tytułu wykonywanej pracy podlegają one:
– obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz
– uzyskują w okresie miesiąca oskładkowany przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia (w przypadku pracownika w I roku pracy – 80% kwoty tego wynagrodzenia).
Należy jednak wyjaśnić, że ilekroć w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 645 ze zm.) jest mowa o pracodawcy, oznacza to jednostkę organizacyjną, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osobę fizyczną (np. zleceniodawcę), pod warunkiem, że zatrudnia przynajmniej jednego pracownika. Wynika to z art. 2 ust. 1 pkt 25 tej ustawy.
Wobec powyższego przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który zatrudnia przy prowadzonej przez siebie działalności wyłącznie zleceniobiorcę i nie zatrudnia ani jednego pracownika, nie ma obowiązku opłacania za niego składki na FP. Nie jest on bowiem pracodawcą dla celów jej opłacania.
Zatem jeżeli pytająca zatrudnia w swojej firmie co najmniej jednego pracownika, to będzie zobowiązana opłacać za zleceniobiorcę składkę na FP. Osoba ta ze zlecenia podlega bowiem obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (w tym emerytalno-rentowym) i otrzymywać będzie w okresie miesiąca oskładkowany przychód w kwocie wyższej od minimalnego wynagrodzenia (tu: 2.000 zł > 1.850 zł).

Więcej w Gazecie Podatkowej z 25 sierpnia 2016 r.