Ministerstwo Pracy zamierza zlikwidować wypoczynkowe turnusy rehabilitacyjne. Wszystkie tego typu wyjazdy mają mieć specjalistyczny charakter.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będzie nadal dopłacał do turnusów rehabilitacyjnych organizowanych dla osób niepełnosprawnych – wynika z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie turnusów rehabilitacyjnych. Zmieni się jednak definicja tego typu wyjazdów. Zgodnie z nowymi przepisami nie będą już organizowane turnusy ogólnousprawniąjące, czyli rekreacyjno-wypoczynkowe. Wszystkie dofinansowane z PFRON wyjazdy mają mieć charakter specjalistyczny (np. sportowy lub rekreacyjno-sportowy, psychoterapeutyczny, szkoleniowy). Zajęcia specjalistyczne związane z rodzajem turnusu i uwzględniające stopień niepełnosprawności jego uczestników mają obejmować nie mniej niż 60 proc. ogólnego czasu wszystkich zajęć przygotowanych na potrzeby turnusu.
Dotychczas wyjazdy o charakterze rekreacyjnym cieszyły się największym zainteresowaniem niepełnosprawnych.
– Dla części osób była to po prostu forma organizacji wypoczynku. Sądzę jednak, że turnusy powinny być twórcze i, jak sama nazwa wskazuje, mieć charakter usprawniający – tłumaczy Anna Brunsz z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.
O zmianie definicji turnusów dyskutowano już w trakcie ubiegłorocznej debaty nad projektem nowej ustawy o integracji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Przedstawiciele władz samorządowych i urzędów wojewódzkich zgłaszali wówczas opinie, że w obecnej formule większość turnusów nie zapewnia rehabilitacji ich uczestników.
Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, o dofinansowanie do .wyjazdu nadal będą mogły ubiegać się wszystkie osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności oraz ich opiekunowie. Wysokość dotacji będzie zależeć od stopnia niepełnosprawności. Wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane i rozpatrywane przez Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie.
Więcej Gazeta Prawna.