Pracodawcy nie chcą zatrudniać inwalidów…

NOWA TRYBUNA , autor: . Kaja , oprac.: GR

sie 14, 2007

Właściciele firm wolą przyjmować na etat przede wszystkim osoby zdrowe. Fałszywie też interpretują termin niepełnosprawność", a problemy osób niepełnosprawnych są im obce – wynika z badań przeprowadzonych przez Grupę Trenerską Mentor dla organizatora kampanii społecznej W pełni zaradni" – Grupy Eskadra

– Problem w negatywnym postrzeganiu

niepełnosprawności leży nadal po pierwsze w mentalności społeczeństwa, a po drugie wynika po prostu z niewiedzy – mówi Henryka Bochniarz, Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. – Szczególnie niepokojąca jest ocena osób niepełnosprawnych w oczach potencjalnych pracodawców. Tym bardziej trzeba ich edukować i przekonywać, że osoby niepełnosprawne mogą być równie dobrymi i zaangażowanymi pracownikami jak osoby zdrowe. – mówi Henryka Bochniarz, Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Pracodawcy wymieniali wiele negatywnych stron przyjmowania osób niepełnosprawnych do pracy, m.in.: prawo do dłuższego urlopu, prawo do dłuższej przerwy w czasie dnia pracy, częstsze absencje chorobowe czy trudności w kontaktach interpersonalnych. Zdaniem pracodawców, źródłem problemu jest troska o konkurencyjność własnego zakładu. Według nich wynika to z faktu, że mając do wyboru osobę niepełnosprawną i inną o tych samych kwalifikacjach (lub nawet nieco niższych) i tak wybiorą tę drugą.

Więcej Nowa Trybuna Opolska.