Płaca minimalna będzie wyższa…

Rzeczpospolita , autor: Piotr Pałka , oprac.: GR

sie 28, 2007

Wzrost płacy minimalnej, podwyżki w sferze budżetowej oraz przedłużenie o kolejny rok obowiązywania dotychczasowych zasad wcześniejszych emerytur – to główne elementy porozumienia, jakie rząd podpisał wczoraj z NSZZ S".

To wynik zabiegów Komisji Krajowej związku, która w czerwcu powołała Krajowy Sztab Protestacyjny. Rokowania z rządem zakończyły się w ubiegłym tygodnia

Zawarcie porozumienia z największym polskim związkiem zawodowym jest również krokiem PiS w stronę uzyskania poparcia S" w kolejnych wyborach dla premiera podpisanie umowy to kolejny punkt realizacji programu Solidarne państwo": – Chcemy łączyć szybki rozwój gospodarczy Polski z rozwiązywaniem problemów socjalnych i pracowniczych – mówił po złożeniu podpisu Jarosław Kaczyński.

Wtórował mu przewodniczący S" Janusz Śniadek – Dziś nie musimy już walczyć o wolność, dlatego walczymy, by jak najwięcej Polaków korzystało ze wzrostu gospodarczego. Cieszymy się, że mamy w rządzie partnera.

Porozumienie zakłada, że od stycznia 2008 r. płaca minimalna wzrośnie z 936 zł do 1126 zł. Rząd zobowiązał się także do podniesienia w przyszłym roku płac w sferze budżetowej o 9,3 proc. 0 rok wydłużono obowiązywanie przepisów dotyczących wcześniejszych emerytur oraz zapewniono szybką ścieżkę legislacyjną dla ustawy dotyczącej wynagrodzeń w służbie zdrowia.

Nie wszyscy są jednak zadowoleni Podpisanie dwustronnego porozumienia jest lekceważeniem pozostałych partnerów społecznych i poważnym złamaniem zasad dialogu społecznego" – napisała w oświadczeniu Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Więcej Rzeczpospolita.