Po długim urlopie trudno o wcześniejszą emeryturę…

Rzeczpospolita , autor: Autor Nieznany , oprac.: GR

wrz 3, 2007

Kobiety korzystające przed laty z urlopów wychowawczych, a takie te, które na dwa lata przed emeryturą straciły pracę na etacie, mogą nie mieć prawa do wcześniejszej emerytury

Do naszej redakcji trafia mnóstwo pytań dotyczących zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury do końca tego roku. Jeśli parlament zdąży uchwalić niezbędne zmiany w przepisach przed zapowiadanym samorozwiązaniem, taka możliwość będzie przedłużona także na przyszły rok. Skorzystają na tym kobiety z rocznika 1953, a także wielu nauczycieli oraz inne osoby zatrudnione w trudnych warunkach.

Dobrze oblicz staż

Osoby starające się obecnie o przyznanie wcześniejszej emerytury lub te, które liczą, że zyskają prawo do niej w przyszłym roku, powinny przede wszystkim dobrze obliczyć tzw. staż emerytalny. Bez tego może się okazać, że ich nadzieje spełzną na niczym. Przepisy stawiaj ą bowiem rygorystyczne wymagania co do tego, kto i kiedy otrzyma takie świadczenie.

Trzeba pamiętać, że na staż uprawniający do wcześniejszej emerytury składają się nie tylko okresy wykonywania obowiązków pracownika, prowadzenia działalności gospodarczej czy pracy w gospodarstwie rolnym, które są taktowane jako okresy składkowe (bo były wówczas płacone składki na ubezpieczenie emerytalne), ale również tzw. okresy nieskładkowe.

Te ostatnie to urlopy wychowawcze, zwolnienia chorobowe czy okres nauki na wyższej uczelni. Jeśli osoba starająca się o wcześniejszą emeryturę musi spełnić wymóg posiadania 30-letniego stażu pracy (tak jak np. kobiety powyżej 55. roku życia czy nauczyciele), nie może sobie do niego wliczyć zbyt długiego okresu nieskladkowego.

… Więcej Rzeczpospolita