Sejm ratunkiem dla bankrutów z Samoobrony…

Rzeczpospolita , autor: . AGIEL , oprac.: GR

wrz 14, 2007


Zadłużeni posłowie z partii Andrzeja Leppera startują w wyborach z pierwszych miejsc na listach

W Samoobronie dłużników nie brakuje. Reelekcja dla wielu z nich oznacza odsunięcie na okres kadencji finansowej zapaści Tym bardziej że spłacają swe długi z poselskich diet. – Dwunastu posłów, którzy mają obciążone uposażenia z tytułu wyroków sądowych, jest z Klubu Parlamentarnego Samoobrony, a jeden z Koła Ruchu Ludowo-Narodowego – informuje Izabela Sobolewska z biura prasowego Kancelarii Sejmu.

Jedynko, uratuj portfel

Większość posłów z długami wystartuje w wyborach z numerem jeden na liście. W okręgu przemysłom liderem będzie Janusz Maksymiuk. Firmy windykacyjne oceniają jego zadłużenie na 10 mln zł. Dług powstał, gdy poseł nie zapłacił za około 850 ton nawozów, którymi handlował Poseł twierdzi, że to przez nieuczciwego wspólnika. Deklaruje, że chce to spłacać, ale nie ma z czego. Z jego oświadczenia wynika, że ma tylko 8 tys. zł, 3 tys. dolarów i 4,5 tys. euro oraz użytki rolne i las o wartości 25 tys. zł

– Z powodu odsetek nie możemy wyjść z pętli długów, w które popadliśmy w 1996 r. Do spłacenia zostało nam jakieś 600 tys. zł – mówi Wanda Łyżwińska, która będzie otwierać listę Samoobrony w okręgu radomskim. – Wzięliśmy kredyt inwestycyjny na produkcję żywca. W wyniku tzw. świńskiej górki ceny mięsa spadły, a my zostaliśmy z długiem prawie 950 tys. zł.

Łyżwińscy mieszkają w leśniczówce koło Grójca, która należy do starszego syna. Jeżdżą samochodami, na które posiadają umowy użyczenia Stanisław Łyżwiński, który jest podejrzany o przestępstwa w seksaferze, przebywa w areszcie śledczym w Łodzi. Zapowiada, że wystartuje jako kandydat niezależny.

Przegrani wybory, to będę żyta z renty

Kandydat nr 1 pomorskiej Samoobrony Danuta Hojarska napisała w deklaracji majątkowej, że ma do spłacenia 180 tys. zł kredytu na zakup maszyn rolniczych. – Proszę się ó mnie nie martwić. Spłacę to, co mam do spłacenia – odpowiada posłanka. Jest współwłaścicielką domu wartego ok. 250 tys. zł i jeździ mercedesem z1.982r.za8 tys. zł

Renata Rochnowska, która otwiera listę Samoobrony w okręgu elbląskim, była właścicielka fermy drobiu  nie wywiązała się z umowy z dostawcą paszy. – Nie widzę nic złego, że spłacam dług z poborów poselskich Uczciwie na nie w Sejmie pracuję – wyjaśnia, dodając, że zostało jej do zapłacenia zaledwie 10 tys. zł.

Więcej Rzeczpospolita.