Rolniczka na macierzyńskim z racji etatu wypada z KRUS…

Rzeczpospolita , autor: . K.J. , oprac.: GR

paź 19, 2007


Jestem na zasiłku macierzyńskim. Przysługuje mi on z racji że jestem zatrudniona na umowę o pracę. Jednak po przeczytaniu artykułu Przedsiębiorczy rolnik nie zawsze traci prawo do tańszego ubezpieczenia” (DF z 10 października br.) zastanawiam się, czy nie powinnam w tym czasie płacić składek do KRUS. Jestem żoną rolnika i pomagam mu w prowadzeniu gospodarstwa rolnego.

W czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego czytelnie /ka nic- płaci składek do KRUS. W tym czasie jest bowiem objęta ubezpieczeniem w zus. Składki te pracodawca, a opłaca ZUS z budżetu państwa.

Ewentualna wątpliwość mogłaby wynikać z tego, że osoby pobierające zasiłek macierz) są objęte ubezpieczeniem w ZUS, pod warunkiem że nie mają równolegle Innych tytułów do obowiązkowego ubezpieczenia (art 9 usi. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art 6 ust 1 pki 19 tej ustawy). Trzeba jednak wiedzieć, że chodzi tu wyłącznie o inne tytuły do ubezpieczenia w mienione w art 6 tej ustawy (czyli np. umowę-zlecenie, prowadzenie działalności gospodarczej), a nie o inne ubezpieczenie (w KRUS).

Więcej Rzeczpospolita.