Panowie walczyli, panie stracą

Rzeczpospolita , autor: Tomasz Zalewski , oprac.: GR

paź 25, 2007


Po orzeczeniu Trybunatu Konstytucyjnego kobiety mogą utracić wcześniejsze emerytury przed tą datą dostali nadzieję, że będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę.

– Nie muszą się niepokoić, że z tego prawa będą musieli skorzystać do określonej daty. Wygaśnie ono dopiero wówczas, gdy zabraknie osób ze wskazanego w ustawie przedziału wiekowego – podkreśla Anna Zołotar, asystentka sędziego TK. Mimo że Trybunał dał parlamentowi 12 miesięcy na poprawienie zakwestionowanego przepisu, nie ma ryzyka, że ze względu na opieszałość ustawodawcy przepadną jakieś terminy.

W dużo gorszej sytuacji są osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku i przed 1 stycznia 1969 r. Dla nich ustawodawca nie przewidział nieograniczonego w czasie przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Osoby te mogą skorzystać z tego przywileju, jeżeli warunki do uzyskania świadczenia spełnią do 31 grudnia 2008 roku

Wygląda na to, że dopóki ustawa nie zostanie zmieniona, trudno będzie uzyskać w sądzie korzystny wyrok tylko na podstawie orzeczenia TK

– Trudno przewidzieć dokładnie, jak zachowają się sądy, do których trafią sprawy mężczyzn ubiegających się o wcześniejszą emeryturę, którzy ukończyli 60 lat i mają co najmniej 35 lat stażu pracy. Sądzę, że na 99 proc. nie uzyskają wcześniejszej emerytury – uważa prof. Wagner.

Podobnego zdania jest prof. Andrzej Świątkowski, konsultant w kancelarii Książek Koczur i Wspólnicy. Uważa on, że do czasu wykonania przez ustawodawcę wyroku szanse na wygranie sprawy o wcześniejszą emeryturę są znikome, ponieważ zakwestionowane przepisy nadal będą obowiązywały.

Więcej Rzeczpospolita.