Jak zatrudnić telepracowników…

Rzeczpospolita , autor: Marta Gadomska , oprac.: GR

lis 16, 2007


Planujemy wprowadzić telepracę, a w firmie nie działają organizacje związkowe. W jaki sposób możemy w takiej sytuacji ustalić tę formę pracy.

Jeżeli w firmie nie ma związków zawodowych, to zasady telepracy należy określić w specjalnie stworzonym na ten cel regulaminie, ale dopiero po konsultacji z przedstawicielami pracowników. Przepisy nie regulują jednak sposobu ich wyłonienia, a zatem pracodawca ma w tej sprawie pełną swobodę. Dokona tego w sposób przyjęty przez niego.

JAK WPROWADZIĆ TELEPRACĘ

Zatrudniamy pracownika wykonującego pracę w systemie zadaniowym. Chcemy go zatrudnić jako telepracownika. Czy możemy taką zmianę wprowadzić za pośrednictwem wypowiedzenia zmieniającego.

W trakcie zatrudnienia to  telepracę można wprowadzić tylko na mocy porozumienia stron, bo praca wykonywana w warunkach telepracy charakteryzuje się pełną dobrowolnością jej wykonywania. Telepracy nie wolno też wprowadzić poleceniem służbowym czy na podstawie art. 42 § 4 k.p., który dopuszcza przeniesienie pracownika do innej pracy na trzy miesiące w roku kalendarzowym, jeśli nowe zadania są zgodne z jego kwalifikacjami i nie powodują obniżenia wynagrodzenia.

ZA KOMPUTER – EKWIWALENT

W zakładzie pracy chronionej już od dłuższego czasu zatrudniam telepracowników. Przepisy o telepracy mówią, że pracodawca musi zwracać telepracownikowi ryczałt za użytkowanie prywatnego komputera. Ile on wynosi ?

Czytelnik błędnie posługuje się pojęciem ryczałt. Kodeks pracy w części dotyczącej telepracy nie mówi o ryczałcie, lecz o ekwiwalencie pieniężnym za używanie do telepracy komputera, który jest własnością telepracownika. Przepisy nie określają jego wysokości. Stanowią jedynie o tym, jak go wyliczyć. Przy jego obliczaniu pracodawca bierze pod uwagę w szczególności normy zużycia sprzętu, jego udokumentowane ceny rynkowe oraz ilość wykorzystywanego materiału na potrzeby pracodawcy i jego ceny rynkowe.

Więcej Rzeczpospolita.