Warto wystąpić po unijne pieniądze na założenie działalności gospodarczej…

Rzeczpospolita , autor: Michał Kołtuniak , oprac.: GR

gru 27, 2007


Przedsiębiorcy którzy planują założenie firmy lub rozwinięcie obecnie działającej, będą mogli w pierwszej połowie przyszłego roku uzyskać na ten cel ponad pół miliarda euro

Początek 2008 r. to dobry moment, by rozpocząć pracę na własny rachunek. Uruchomienie firmy wiąże się oczywiście z kosztami. Mając jednak dobry projekt poparty solidnym biznesplanem, ma się też szansę na zwrot części tych kosztów.

Gdy tworzy się firmę, należy przede wszystkim sięgnąć do regionalnych programów operacyjnych (patrz ramka). To w nich przewidziano pieniądze na uruchomienie i rozwój mikro-przedsiębiorstw. Każde województwo opracowało własny dokument i w związku z tym zachodzą między nimi różnice. W niektórych wydzielono środki specjalnie na tworzenie mi-krofirm, w innych będą one dostępne z łącznej puli przeznaczonej na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. To duże wyzwanie, ale unijne dotacje mogą dać wielu osobom satysfakcję z pracy na swoim.

Ważne dokumenty

Osoby zainteresowane prowadzeniem działalności gospodarczej w latach 2007 – 2013 mogą uzyskać środki unijne z kilku tzw. programów krajowych (np. Innowacyjna gospodarka” lub Kapitał ludzki”) oraz 16 programów regionalnych. Do tych właśnie dokumentów w pierwszej kolejności powinni sięgnąć chcący stworzyć firmy lub rozbudować funkcjonujące już mikroprzedsiębior-stwa. Znajdą tam informacje o zasadach i kryteriach korzystania z oferowanych środków.

Drugim dokumentem jest tzw. uszczegółowienie programu. To w nim można znaleźć precyzyjne opisy tzw. działań. Wskazują one na szczegółowe cele programu oraz sposoby ich realizacji (np. wymieniają przykładowe projekty). Mówią także, kto może ubiegać się o dofinansowanie, na jakie wsparcie można uczyć i jaka jest dopuszczalna minimalna i maksymalna wartość projektu.

Trzecim ważnym dokumentem są wytyczne dotyczące kwalifikowania wydatków. Określają one, co można kupić i jakie koszty ponieść, realizując poszczególne działania.

Zapoznanie się z tymi informacjami jest niezbędne do sporządzenia poprawnego wniosku. Wszystkie będą podlegały ocenie urzędników i jak pokazują ubiegłe lata, nie każdy wniosek otrzyma akceptację. Aby zwiększyć swoje szanse, warto poznać różnego rodzaju lokalne programy strategiczne. Są to m.in. pomysły na rozwój województw, powiatów, miast, gmin. Umiejscowienie swojej firmy w filozofii, charakterystyce i celach takich lokalnych programów może przysporzyć naszemu wnioskowi dodatkowych punktów.

Ponadto trzeba pamiętać, że priorytetowo traktowane będą projekty, w wyniku których powstaną nowe miejsca pracy oraz nowe, innowacyjne produkty i usługi, a także projekty zlokalizowane na obszarach o szczególnie niekorzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej. Chodzi zwłaszcza o rejony, gdzie panuje wysokie bezrobocie.

Za zarządzanie programami regionalnymi odpowiadają urzędy marszałkowskie. One też wyznaczają instytucje odpowiedzialne za przyjmowanie i ocenę wniosków. Dlatego to na ich stronach internetowych należy szukać wszystkich niezbędnych informacji (adresy poniżej).

Więcej Rzeczpospolita.