Renciści będą zarabiać więcej?

, autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

sty 24, 2008

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej planuje zniesienie limitów zarobków dla inwalidów. Tematem tym zajęła się również dzisiejsza Rzeczpospolita (z 24 stycznia 2008 r.). W artykule czytamy:

RENCIŚCI BĘDĄ ZARABIAĆ BEZ OGRANICZEŃ

Zlikwidowanie limitu przychodów dla rencistów proponuje minister pracy. Obecnie ci, którzy zbyt dużo zarabiają, muszą zawieszać świadczenie.

W tym celu przygotowało nowelizację przepisów dotyczących rencistów, która przewiduje dla nich bardzo korzystne rozwiązania

Przed laty ograniczono im możliwość dodatkowych zarobków, by usunąć ich z rynku pracy, w kraju panowało bowiem wysokie bezrobocie.

Zdaniem ekspertów obawa przed utratą świadczenia teraz też powstrzymuje rencistów od poszukiwania pracy. Często tych kilkaset złotych renty to jedyny ich dochód, chyba że podejmują pracę. Gdy ZUS przestanie badać, czy ich dochody nie przekraczają ustawowych limitów, wielu rozejrzy się za zatrudnieniem.

Refundacja składek

Trzeba pamiętać, że dla rencistów, którzy mają orzeczenie o niepełnosprawności, przepisy przewidują wiele przywilejów.

Poza rentą mogą liczyć na to, że pracodawca dostanie zwrot składek zapłaconych za nich na ubezpieczenia społeczne. Wzrost wynagrodzeń niepełnosprawnych zatrudnionych na etatach spowoduje co prawda zwiększenie składki, ale trzeba pamiętać, że jest ona w całości refundowana przez PFRON. Renciści prowadzący działalność gospodarczą do tej pory nie przejmowali się tymi limitami. Założenie firmy było bowiem dotychczas najlepszą formą ominięcia tego ograniczenia. Niebawem wszystko się zmieni, szczególnie że mogą oni liczyć na refundację składek tylko przez najbliższych kilka miesięcy.

Zażądają więcej

– Zniesienie limitów zarobków rencistów może przynieść pozytywne i negatywne skutki – uważa Włodzimierz Sobczak, prezes Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej. – Z jednej strony zachęci rencistów do podejmowania pracy, z drugiej zaś zwiększy ich oczekiwania płacowe. Część niepełnosprawnych może przez to wypaść z rynku pracy, gdyż zatrudnianie takich osób stanie się mniej atrakcyjne dla pracodawców. Wraz ze wzrostem ich wynagrodzeń nie zmienia się bowiem kwota dofinansowania, na którą mogą liczyć zatrudniające ich firmy. Ze względu na to, a także na duży stopień skomplikowania rozliczeń pomocy publicznej wszelkie zmiany mogą wywołać niechęć przedsiębiorców do zatrudniania niepełnosprawnych.