Rencista skarży państwo o podwyższenie renty…

Gazeta Prawna , autor: PAWEŁ JAKUBCZAK , oprac.: GR

sty 28, 2008

 

Rencista skarży państwo o podwyższenie renty

Łódzki rencista Jerzy Stefaniak pozwał Skarb Państwa za zbyt niską rentę i domaga się jej podwyższenia. Jeśli wygra, do sądów mogą trafić tysiące pozwów o podwyższenie tych świadczeń.

Jerzy Stefaniak, rencista z Łodzi, wytoczył Skarbowi Państwa proces cywilny o podwyższenie renty. Przez wiele lat był on mechanikiem samochodowym. Przeszedł na rentę inwalidzką z powodu choroby serca. Miesięcznie otrzymuje niecałe 600 zł renty, ale uważa, że powinien otrzymywać ponad 1,6 tys. zł.

– Kiedy przyznano mi rentę, jej wartość stanowiła ponad 70 proc. średniej płacy w kraju. Dzisiaj też tak być powinno -mówi Jerzy Stefaniak.

Jak sam wyliczył, zaległe kwoty od 1983 roku, tj. od kiedy przeszedł na rentę, wynoszą 238 tys. zł. 600 zł renty nie pozwala mu na normalne życie.

– Brakuje mi pieniędzy na lekarstwa na leczenie cukrzycy, połowę renty wydaję na czynsz – mówi Jerzy Stefaniak.

Żeby przeżyć, zapożycza się. Długi urosły do 20 tys. złotych.

Przed sądem Jerzy Stefaniak nie kwestionował ’ żadnego z przepisów ubezpieczeniowych. Jego zdaniem, kwota jego renty i jej waloryzacje zostały prawidłowo wyliczone przez ZUS.

Rencista wskazuje art. 3581 kodeksu cywilnego jako podstawę roszczenia. Zgodnie z par. 3 tego przepisu, w razie istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza po powstaniu zobowiązania, sąd może, po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, zmienić wysokość lub sposób spełnienia świadczenia pieniężnego, chociażby były ustalone w orzeczeniu lub umowie.

Więcej  Gazeta Prawna.