Księgowanie dotacji

Rzeczpospolita , autor: PM , oprac.: GR

kwi 10, 2008


W Rzeczpospolitej z 10 kwietnia 2008 r. został opublikowany obszerny materiał dotyczący księgowania dotacji oraz zasad ich opodatkowania. Zostało w nim poruszone również poniższe zagadnienie:  

JAK ROZLICZYĆ W KSIĘGACH I PODATKACH DOFINANSOWANIE WYNAGRODZEŃ
 
W pracowniczej DOBREJ FIRMIE omawiano zasady rozliczania dofinansowania wynagrodzeń osób niepełnosprawnych (SOD) dla zakładów pracy chronionej. Chciałabym dowiedzieć się, jak księgować otrzymane dofinansowania (w szczególności za listopad i grudzień 2007 r. otrzymane w lutym 2008 r.) oraz korektę rozliczenia dokonywaną do 15 lutego 2008 r. (chodzi o środki do zwrotu). Czy korygować przychody dotyczące konkretnych miesięcy, w których wpłynęło dofinansowanie, czy też ująć korektę w całości w 2008 r. To drugie rozwiązanie moim zdaniem byłoby nieprawidłowe, gdyż mogłaby powstać sytuacja, w której jednostka wykazałaby przychody na minus, np. w przypadku likwidacji, zamknięcia działalności, czy różnego rodzaju przekształceń.

Od 1 stycznia 2007 r. dofinansowania otrzymywane z PFRON przestały korzystać ze zwolnienia i stanowią normalny przychód podmiotu korzystającego z takiej pomocy. W przypadku dofinansowań wynagrodzeń pracowników (SOD) uprościło to, moim zdaniem, rozliczenia podatkowe, ponieważ obecnie takie wynagrodzenie w całości stanowi koszt uzyskania przychodu. Moment ujęcia przychodu podatkowego określono w art. 12 ust. 3,3a, 3C,3d i 3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dalej ustawa o CIT (oraz art. 14 ust. 1c, 1e, 1h i 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej ustawa o PIT). Dofinansowanie nie jest przychodem z wykonania usługi, wydania rzeczy lub zbycia prawa majątkowego. Zatem zastosowanie ma zasada zawarta w art. 12 ust. 3e ustawy o CIT (art. 14 ust. 1i ustawy o PIT). Za datę powstania przychodu uważa się więc dzień otrzymania zapłaty. W momencie wpływu dofinansowania SOD na rachunek bankowy identyfikowany jest przychód podatkowy. Natomiast w momencie zwrotu tego dofinansowania (wypływ pieniądza z rachunku bankowego) obniżamy przychody podatkowe. O takim sposobie rozliczenia informują pisma urzędów skarbowych (przykładowo interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik z 28 września 2007 r., PB1/415-35/07). Czasami część dofinansowania SOD może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Stanie się tak, gdy:

1) wystąpi nadwyżka otrzymanego dofinansowania nad wynagrodzeniem pracownika i zostanie ona przekazana zgodnie z obowiązującymi przepisami na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz

2) z nadwyżki tej zostanie sfinansowany zakup środka trwałego.

W takich okolicznościach nadwyżka będąca częścią dofinansowania SOD będzie zwolniona z podatku dochodowego.

Więcej w Rzeczpospolitej.