Otrzymamy prognozę przyszłej emerytury

Rzeczpospolita , autor: Magdalena Januszewska , oprac.: GR

maj 8, 2008


OTRZYMAMY PROGNOZĘ PRZYSZŁEJ EMERYTURY
 
ZUS ma podać wysokość świadczenia na podstawie juz zgromadzonych składek, a od przyszłego roku tez jego prognozę, przy założeniu, że osoba dalej pracuje.

ZUS długo opierał się obliczaniu dla ubezpieczonych ich hipotetycznych emerytur. To zrozumiale, bo operacja nie jest łatwa. Po pierwsze trudno określić stopę zwrotu zebranych składek. Po drugie musi przygotować kilkanaście milionów zindywidualizowanych wyliczeń. Pojawiały się też koncepcje (również w formie projektów ustaw), aby zrezygnować z podawania wysokości świadczenia.

Ostatecznie od przyszłego roku oprócz informacji o wysokości emerytury, którą ubezpieczony otrzymałby w wieku emerytalnym (60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna), gdyby nie przepracował już ani jednego dnia, dostanie też jej prognozę przy założeniu, że będzie pracował dalej i zarabiał na dotychczasowym poziomie. Wynika to z art. 3 ust. 2 wchodzącej dziś w życie ustawy z 28 marca 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 67, poz. 411), który znowelizował art. 50 ustawy systemowej.

Opracowanie: Adam Banaszek

Więcej w Rzeczpospolitej z 8 maja 2008 r.