Rzeczpospolita / 19.07.2008 / Jolanta Kroner
Świadczenie pielęgnacyjne należy się nie tylko rodzicom chorego dziecka, lecz także każdemu zobowiązanemu do alimentacji niepracującemu opiekunowi osoby niepełnosprawnej.
Trybunał Konstytucyjny orzekł w piątek, że pozbawienie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osoby obciążonej obowiązkiem alimentacyjnym i zdolnej do pracy, lecz rezygnującej z zatrudnienia dla sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, także dorosłym, narusza konstytucyjną zasadę równości.
Wyrok zapadł po rozpatrzeniu przez TK dwu połączonych pytań prawnych wojewódzkich sądów administracyjnych w Łodzi i w Gdańsku. Oba dotyczyły prawa do świadczenia z tytułu opieki nad innym niż dziecko, pełnoletnim, niepełnosprawnym członkiem rodziny. W jednym wypadku chodziło o żonę, która bezskutecznie ubiega się o świadczenie z tytułu opieki nad niepełnosprawnym mężem, w drugim – o siostrę osoby głęboko upośledzonej, którą art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych pozbawia pomocy państwa.
Oba wojewódzkie sądy administracyjne uważają, że osoby opiekujące się zarówno niepełnosprawnym dzieckiem, jaki i innym wymagającym stałej opieki członkiem rodziny, wobec którego obciążone są obowiązkiem alimentacyjnym, powinny być przez prawo potraktowane jednakowo. Wypełniają bowiem wobec niepełnosprawnego te same zobowiązania wywodzące się z kodeksu rodzinnego.
Ze stanowiskiem tym zgodzili się zarówno poseł Marek Wikiński reprezentujący Sejm, jak i prokurator Grażyna Grodzińska, która występowała w imieniu prokuratora generalnego.
Więcej w Rzeczpospolitej.