Kiedy pomoc socjalna i społeczna jest zwolniona z PIT

Gazeta Prawna , autor: Magdalena Majkowska i Monika Utrata , oprac.: GR

sie 4, 2008


Gazeta Prawna z 4 sierpnia 2008 r. publikuje odpowiedzi na ważne pytania dotyczące opodatkowania pomocy socjalnej i społecznej. Wśród analizowanych zagadnień znajduje się również poniższe.

KIEDY POMOC SOCJALNA I SPOŁECZNA JEST ZWOLNIONA Z PIT
Gazeta Prawna / 04.08.2008 / Magdalena Majkowska i Monika Utrata

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia w katalogu zwolnień szereg świadczeń o charakterze pomocy socjalnej i społecznej. Jakie najważniejsze kategorie świadczeń zwolnionych z opodatkowania można tu wymienić?

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalniają z podatku świadczenia pomocy społecznej. Zasady udzielania takiej pomocy zostały określone w ustawie z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Świadczenia pomocy społecznej obejmują przede wszystkim różnego rodzaju zasiłki, które przyznaje się osobom i rodzinom z powodu przykładowo ubóstwa, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności, długotrwałej lub ciężkiej choroby.

Artykuł 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje zwolnienia, z których część pokrywa się z zakresem ustawy o pomocy społecznej, inne natomiast odnoszą się do szerzej rozumianej pomocy socjalnej. Zwolnienia te dotyczą: odpraw pośmiertnych i zasiłków pogrzebowych, świadczeń rodzinnych, tj. zasiłku rodzinnego, dodatków rodzinnych i pielęgnacyjnych, zaliczek alimentacyjnych oraz zasiłków porodowych, jednorazowych zasiłków z tytułu urodzenia dziecka, wypłacanych z funduszu związków zawodowych, świadczeń związanych z rehabilitacją zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych, finansowanych ze środków PFRON-u oraz zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Ze zwolnienia podatkowego korzysta także: pomoc pieniężna dla rodzin zastępczych, jednorazowa pomoc pieniężna na zagospodarowanie usamodzielniających się wychowanków rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych, zapomogi otrzymywane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci.

Preferencja podatkowa obejmuje również dodatek do rent rodzinnych dla sierot zupełnych, dodatki mieszkaniowe i ryczałt na zakup opału, zwrot kosztów przejazdu bezrobotnego do miejsca pracy lub miejsca odbywania stażu, szkolenia, zajęć z zakresu poradnictwa zawodowego lub przygotowania zawodowego oraz kosztów zakwaterowania, a także pomocy pieniężnej i wartości innych świadczeń przyznawanych repatriantom oraz osobom, które ubiegają się o status uchodźcy.

Więcej w Gazecie Prawnej z 4 sierpnia 2008 r.