Jaki adres na fakturze?

Rzeczpospolita , autor: Paweł Małecki , oprac.: GR

sierpień 26, 2008


JAKI ADRES NA FAKTURZE
Rzeczpospolita / 26.08.08 / Paweł Małecki

Prowadzę działalność gospodarczą od 2005 r. Do ewidencji działalności w urzędzie miasta, do urzędu skarbowego, GUS i ZUS podałam jako miejsce prowadzenia działalności miejsce zamieszkania. Teraz kupiłam lokat usługowy i tam będzie prowadzona firma. Czy powinnam na fakturach podawać miejsce zamieszkania, czy adres kupionego lokalu jako miejsca prowadzenia działalności?

Faktura powinna zawierać imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy. Przepisy nie precyzują, o jaki adres chodzi. Ponieważ faktury wystawiają podatnicy VAT czynni, przyjmuje się z reguły, że adres na fakturze powinien być zgodny z podanym na zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R.

W opisanym wypadku wszystko zależy od tego, czy czytelniczka nadal będzie prowadziła działalność w miejscu zamieszkania i równolegle w nowym lokalu użytkowym. Jeśli działalność będzie prowadzona w obu miejscach, to nadał powinna podawać na fakturze adres zamieszkania. Jeżeli jednak działalność gospodarcza będzie prowadzona jedynie w lokalu usługowym, to po zmianie aktualizującej zgłoszenie VAT-R należy wystawiać faktury z tym adresem.

Więcej w Rzeczpospolitej z 26 sierpnia 2008 r.