Prawo odliczenia podatku od paliwa do samochodów

Rzeczpospolita , autor: G.l. , oprac.: GR

paź 9, 2008

PRAWO ODLICZENIA PODATKU OD PALIWA DO SAMOCHODÓW ZAREJESTROWANYCH NA FIRMĘ NIE JEST PRAWEM NABYTYM
Rzeczpospolita / 09.10.2008 / G.L.

Uzależnione jest bowiem wyłącznie od spełnienia określonych wymogów wynikających z przepisów ustawy o VAT obowiązujących w okresie, w którym dokonano zakupu samochodu. Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 1 października 2008 r.

Zdaniem fiskusa to do ustawodawcy należy kształtowanie systemu podatkowego. Ma prawo określać, jakie warunki musi spełniać dany pojazd, aby powstało prawo do skorzystania z odliczenia częściowego lub w pełnej wysokości.

Oznacza to, że o kwestii, czy dany samochód spełnia warunki pozwalające jego właścicielowi skorzystać z prawa do odliczenia, decydują wyłącznie przepisy. Pod warunkiem oczywiście, że nie są sprzeczne z unormowaniami prawa unijnego. A zdaniem organu podatkowego te przepisy są zgodne z art. 17 ust. 6 VI dyrektywy (obecnie art. 176 dyrektywy 2006/112/WE).

Podatnik (spółka), który wystąpił z wnioskiem o interpretację, chciał wiedzieć, czy po 1 maja 2004 r. miał prawo do odliczenia VAT od paliwa do samochodów, które spełniały warunki do odliczenia przed 1 maja 2004 r.

Opracowanie: Adam Banaszek
 
Więcej w Rzeczpospolitej z 9 października 2008 r.