Czy fiskus będzie sprawdzał kupujących używane auta?

Rzeczpospolita , autor: Grażyna J. Leśniak , oprac.: GR

paź 30, 2008

CZY FISKUS BĘDZIE SPRAWDZAŁ KUPUJĄCYCH UŻYWANE AUTA?
Rzeczpospolita / 30.10.2008 / Grażyna J. Leśniak


Urzędy skarbowe chcą wiedzieć, kto i za ile kupił samochód, by ustalić, czy zapłacił podatki i czy celowo nie zaniżył wartości pojazdu.

MF, do uzgodnień międzyresortowych przekazało projekt rozporządzenia zmieniającego dotychczasowe przepisy dotyczące informacji podatkowych. Chodzi o zakres danych, jakie mają do organów podatkowych przekazywać starostwa, do których zgłasza się umowy kupna sprzedaży samochodów osobowych. Ministerstwo nie kryje, że za nowymi rozwiązaniami stoi potrzeba weryfikacji prawidłowości rozliczeń podatku od środków transportowych – w wypadku samochodów ciężarowych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) – gdy w grę wchodzi używane auto osobowe.

Po wejściu w życie przepisów przekazywane przez starostwa do urzędów skarbowych informacje o stronach transakcji mają być znacznie szersze. Oprócz imienia i nazwiska, ewentualnie nazwy firmy, adresu, daty nabycia, zarejestrowania lub wyrejestrowania pojazdu oraz danych o samochodzie, będą podawane także numery ewidencyjne PESEL sprzedającego i kupującego pojazd lub numery identyfikacyjne REGON, gdy stroną jest przedsiębiorca. Ponadto fiskus dostanie numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) lub numer nadwozia (podwozia).

Mając wiedzę o każdej transakcji, fiskus będzie mógł sprawdzić każdą umowę, by ustalić, czy nie doszło do zaniżenia ceny, a w konsekwencji także podatku, który płaci się od wartości deklarowanej przez strony.
 
Mając dostęp do składanych co roku zeznań PIT oraz wiedząc, że taka osoba nie dostała ani pożyczki od rodziny, ani spadku czy darowizny, która zapewniłaby jej dopływ świeżej gotówki (bo nie złożyła w urzędzie skarbowym stosownych deklaracji podatkowych), fiskus będzie mógł wszczynać kontrole z tytułu nieujawnionych źródeł przychodów.

Opracowanie: Adam Banaszek

Więcej w Rzeczpospolitej z 30 października 2008 r.