Skarbówki trzęsą się ze strachu…

SUPER EXPRESS , autor: Dariusz Kucharski , oprac.: GR

mar 13, 2007

Panika i strach w urzędach skarbowych i izbach celnych w całej Polsce. Rząd chce połączyć obie instytucje w Krajową Administrację Skarbową. Kilkadziesiąt tysięcy pracowników skarbówek i funkcjonariuszy celnych boi się, że trafią na bruk.

– Niestety, muszą się bać – mówi poseł Stanisław Stec (SLD) z Sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Krajowa Administracja Skarbowa to pomysł resortu finansów. Według projektu ma zacząć działać od 1 stycznia 2008 roku. 433 izby i urzędy skarbowe oraz 223 izby i urzędy celne przestaną istnieć. W ich miejsce powstanie nowa instytucja. Wcześniej, bo we wrześniu tego roku, wszyscy pracownicy dostaną wypowiedzenia umów o pracę. O tym, czy zostaną zatrudnieni w Krajowej Administracji Skarbowej będzie decydował specjalny pełnomocnik. – Boimy się – mówi Teresa Wiśniewska, szefowa związku zawodowego pracowników urzędów skarbowych w Łodzi, i dodaje, że jeszcze nie zdecydowano o ewentualnej formie protestu.

Niepewna atmosfera panuje też wśród funkcjonariuszy celnych. Czym ma być Krajowa Administracja Skarbowa Oficjalny komunikat resortu finansów mówi o poprawie efektywności, ujednoliceniu struktur administracji podatkowej i celnej itd. Przedstawiciele opozycji nie mają jednak wątpliwości o co chodzi: – Rząd chce położyć łapę na tych instytucjach i wprowadzić tam swoich ludzi – mówi Stanisław Stec, zastępca szefa Komisji Finansów Publicznych.

Więcej Super Express.