Incydentalne podpisanie dokumentów przy L4 może nie prowadzić do utraty zasiłku

Rzeczpospolita (2009-07-15), autor: Krystyna Tymorek , oprac.: GR

lip 16, 2009

Kobieta, wykonująca zawód adwokata, jest w dziewiątym miesiącu ciąży. Od kilku tygodni przebywa na zwolnieniu lekarskim, a po porodzie zamierza pobierać zasiłek macierzyński. Zatrudnia jednego pracownika (sekretarkę), który nie jest prawnikiem. Czy w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim może podpisywać dokumenty? Czy takie same zasady obowiązują podczas przebywania na zasiłku macierzyńskim?

Wystawianie faktur i podpisywanie pism stanowi niewątpliwie działalność zarobkową i ZUS potraktuje je jako mieszczące się w tym pojęciu. Osoba wykonująca takie czynności musi się liczyć z koniecznością zwrotu zasiłku chorobowego.

Co prawda Sąd Najwyższy wypowiedział się, że nie w niektórych sytuacjach wykonywanie ubocznych czynności związanych z prowadzoną działalnością może nie być kwalifikowane jako wykonywanie pracy, ale wyroki sądowe wiążą tylko w sprawach których dotyczą.

Natomiast nie ma przeszkód, aby wykonywać działalność zarobkową po urodzeniu dziecka. Jej prowadzenie nie ma wpływu na wypłatę zasiłku macierzyńskiego.

Więcej w Rzeczpospolitej z 15 lipca 2009 r.