Zapłać składki od wszystkich składników pensji

Rzeczpospolita (2009-08-26), autor: Izabela Rakowska-Boroń , oprac.: GR

sie 27, 2009

Pracodawca nie odprowadza do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie składek od wynagrodzeń swoich pracowników. Ma obowiązki ubezpieczeniowe także wtedy, gdy zatrudnia na podstawie umowy cywilnoprawnej lub gdy rozlicza napiwki.

Warto pamiętać, że kwestię odprowadzania składek od uzyskanych przez pracowników napiwków należy rozpatrywać w zależności od sposobu ich otrzymania.

Przypomnijmy, że w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uwzględnia się te wszystkie wypłaty, które są przychodem osiąganym przez pracowników z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkie wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło ich finansowania.

Jeżeli napiwki są przychodem ze stosunku pracy, to należy je doliczać do podstawy wymiaru składek na takich samych zasadach jak wynagrodzenie za pracę lub inne składniki wynagrodzenia. Takie świadczenie dla pracownika nie jest wyłączone z podstawy wymiaru składek. Natomiast napiwki otrzymane przez pracownika bezpośrednio od klienta są uznawane za przychód z tzw. innych źródeł i jako takie podatnik sam powinien je wykazać w zeznaniu rocznym.

Jeżeli napiwki są przychodem z innych źródeł niż stosunek pracy, nie należy wliczać ich do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia. W tym przypadku uzyskane kwoty nie powiększą podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia.

Więcej w Rzeczpospolitej z 26 sierpnia 2009 r.