Urząd pomoże założyć firmę w jednym okienku
Niektóre urzędy, nie czekając na wejście w życie pakietu Kluski, starają się, żeby przedsiębiorcy mogli załatwić formalności związane z założeniem firmy w jednym okienku. Nie jest to takie trudne.
Udało to się już w Szczecinie, niewiele gorzej jest w Poznaniu.
Jednak wciąż w wielu gminach załatwienie niezbędnych formalności to prawdziwa droga przez mękę. Uzyskiwanie wszystkich dokumentów trwa nawet około miesiąca.
Dlaczego tak długo Zanim potencjalny przedsiębiorca rozpocznie działalność (jako osoba fizyczna) musi się wpisać do gminnej ewidencji Potem do wojewódzkiego urzędu statystycznego występuje o nadanie numeru REGON (może zażądać wpisu za pośrednictwem urzędu, ale musi o tym wiedzieć). Odwiedza jeszcze oddział ZUS i urząd skarbowy. Może się okazać, że załatwienie każdej z tych spraw będzie oznaczało wycieczkę do innej miejscowości.
Wprowadzenie przewidywanych w pakiecie Kluski zmian w ustawach o swobodzie działalności gospodarczej i o NIP może potrwać jeszcze około roku. Zgodnie z zawartą tam propozycją potencjalny przedsiębiorca dokonywałby rejestracji w jednym okienku, w urzędzie skarbowym. Ale już dzisiaj włodarze gmin, którym zależy na rozwoju regionu, starają się, żeby przedsiębiorca mógł w jednym miejscu załatwić jak najwięcej spraw Nawet przy nieprzyjaznych przepisach wiele daje się poprawić. Trzeba przygotować miejsce dla klientów i zachęcić do przeprowadzki przedstawicieli innych urzędów.
Najlepiej do tej pory udało się to w Szczecinie, gdzie początkujący przedsiębiorca załatwia wszystko w jednym miejscu, i to w ciągu mniej więcej półtorej godziny.
– Nasze centrum obsługi przedsiębiorców składa się z trzech pokojów – mówi Roman Wałaszkowsła, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Przedsiębiorczości UM w Szczecinie. – Pomieszczenia odstępujemy nieodpłatnie urzędnikom z ZUS i urzędu statystycznego. Od 13 marca, kiedy wystartowaliśmy, formalności załatwiło u nas już 150 osób.
W centrum obsługi można także wypełnić zgłoszenie aktualizacyjne NEP-i, które Urząd Miasta przesyła do właściwego urzędu skarbowego. Przeszkolony w sprawach podatkowych pracownik, a raz w tygodniu także urzędnik z urzędu skarbowego pomagają wyjaśniać zawiłości podatkowe. Przedsiębiorca może ustalić korzystną formę opodatkowania i na miejscu złożyć odpowiedni wniosek do urzędu skarbowego.
Więcej Rzeczpospolita.