Darowizna dla najbliższych jest bez podatku

Rzeczpospolita (2010-05-18), autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

maj 19, 2010

Darowizna pieniężna dla najbliższych członków rodziny jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn – czytamy w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który opublikowała Rzeczpospolita.

Przepisy mówią o zgłoszeniu darowizny do urzędu skarbowego jeśli jej kwota przekracza 9637 zł., dodatkowo powinna być udokumentowana dowodem przekazania na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym.

Tymczasem w jednej ze spraw fiskusowi nie spodobało się, że pieniądze zostały przelane bezpośrednio na konto dewelopera i nie spełnione zostały warunki zwolnienia, przepisy mówią bowiem o potwierdzeniu darowizny dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy.


Natomiast NSA podkreślił, że celem zwolnienia jest ochrona interesów majątkowych członków najbliższej rodziny, a obowiązek zgłoszenia i udokumentowania darowizny miał zapobiec fikcyjnym umowom. Ustawodawca nie zróżnicował jednak sytuacji obdarowanych w zależności od tego, w jaki sposób zostaną przekazane środki pieniężne. Zdaniem sądu warunek że pieniądze muszą być przekazane na rachunek bankowy nabywcy
nie oznacza to jednak, że musi to być konto obdarowanego. Darowizna może być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek innego podmiotu, byleby została przekazana na rzecz obdarowanego.

Więcej w Rzeczpospolitej z 18 maja 2010 r.