Firmy występują o zwrot VAT odprowadzonego od nieodpłatnego przekazania towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Wymaga to skorygowania wystawionych wcześniej faktur wewnętrznych – informuje Rzeczpospolita.
 
Cytując za „Rz”, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawę opodatkowania stanowi obrót. W myśl ust. 4a tego przepisu obniżenia podstawy opodatkowania o wartość kwot wynikających z dokonanych korekt faktur dokonuje się pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę. Z kolei art. 29 ust. 4c ustawy o VAT stanowi, że ust. 4a stosuje się odpowiednio w sytuacji stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.

W sytuacji korekty faktury wewnętrznej wystawca jest równocześnie nabywcą, nie jest konieczne uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę tej faktury. Takie faktury korygujące można ująć w okresie, w którym zostały wystawione.

Skorygowanie faktur dotyczących nieodpłatnego przekazania towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem może również wymagać weryfikacji rozliczeń podatku dochodowego. Za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.
 
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4f ustawy o CIT w sytuacji obniżenia lub zwrotu podatku od towarów i usług  przychodem jest naliczony VAT w tej części, w której podatek uprzednio został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Zasadne jest więc traktowanie zwrotu VAT należnego jako przychodu w CIT w momencie jego otrzymania.
 
Korekty VAT należy dokonać na bieżąco. Na takich samych zasadach firma powinna zweryfikować rozliczenia CIT. Zwrócone kwoty VAT należy zaliczyć do przychodów w momencie ich faktycznego otrzymania, bądź rzeczywistego zadysponowania nimi.

Jeśli osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Zasadę tę stosuje się odpowiednio, jeśli podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku wyższą od kwoty podatku należnego.

Więcej w Rzeczpospolitej z 9 czerwca 2010 r.