Pracownik może żądać od pracodawcy dokumentu ZUS Rp-7, a ten powinien go wystawić. Bezczynność zakładu pracy można zaskarżyć do sądu, przed którym wolno dochodzić także odszkodowania.
Jak czytamy w Rzeczpospolitej, w myśl art.. 125 ust. 1 pkt 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS pracodawca jest obowiązany do wydania pracownikowi lub organowi rentowemu zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń i ich wysokości. Podobnie sprawę reguluje art. 175 ustawy, wskazując, że ubezpieczeni oraz płatnicy składek zobowiązani są do przekazywania ZUS dokumentacji umożliwiającej ustalenie kapitału początkowego.
Podobnie środkiem dowodowym, stwierdzającym okresy zatrudnienia, są pisemne zaświadczenia zakładów pracy, wydane na podstawie posiadanych dokumentów oraz legitymacje ubezpieczeniowe, a także inne dowody z przebiegu ubezpieczenia.
Celem wydania przez pracodawcę zaświadczenia na druku Rp-7 jest dostarczenie koniecznych danych dla ustalenia np. emerytury lub innych świadczeń z ubezpieczenia społecznego.
W sytuacji zaś, gdy pracodawca uchybia temu obowiązkowi, pracownikowi służy roszczenie o wydanie takiego dokumentu, które może realizować na drodze sądowej. Pracodawca jest zobowiązany do wydania pracownikowi lub organowi rentowemu zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń i ich wysokości, a więc gdy odmawia sporządzenia takich dokumentów, popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika, może to ponadto uzasadniać jego odpowiedzialność odszkodowawczą, która wynika z przepisów prawa cywilnego.
Jeżeli mimo wyroku sądu zobowiązującego do wydania zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu pracodawca nadal uchyla się od jego wydania, pracownik może dochodzić wydania tego dokumentu na drodze egzekucyjnej przed sądem w trybie egzekucji świadczeń niepieniężnych.
Wniosek o wykonanie takiego wyroku pracownik powinien skierować do sądu.
Więcej w Rzeczpospolitej z 20 lipca 2010 r.