Przedsiębiorcy niechętni rejestracji działalności w Internecie

Rzeczpospolita (2011-07-17), autor: Zofia Jóźwiak, Anna Borgosz , oprac.: GR

lip 17, 2011

Od 1 lipca 2011 r. rejestrujemy firmy online w systemie CEIDG. Dla większości rozpoczynających działalność i urzędów to wciąż tylko teoria – informuje Rzeczpospolita.

W praktyce właściciele firm wolą przyjść do urzędu gminy i z pomocą urzędnika wypełnić nowy formularz CEIDG-1. Pracownik gminy przekształca wniosek w dokument elektroniczny i przesyła do Internetu.
Aby uzyskać zaufany profil trzeba, poza wypełnieniem formularza w Internecie na stronie ePUAP, zgłosić się osobiście do urzędu. Skoro przedsiębiorcy i tak muszą potwierdzić swoją tożsamość, zanim się zarejestrują po raz pierwszy, to przy okazji pójdą do gminy.

Dodatkowy problem powstaje, gdy przedsiębiorca nie zmienił kodów PKD 2004 na PKD 2007. Był na to czas do 1 stycznia 2010 r., ale wielu o tym zapomniało. Informacja o przedmiocie działalności dokonana opisowo lub zgodnie z PKD z 2004 r. w CEIDG nie jest widoczna. Jeśli te dane nie znajdą się w CEIDG, firmy będą miały problemy po 1 stycznia 2012 r., gdy skończy się okres przejściowy i rejestracja prowadzących działalność gospodarczą będzie się odbywać wyłącznie w sieci.
W gminach, a nie internetowo, muszą też na razie załatwiać sprawy ci, którzy wystartowali w biznesie przed 1 lipca.

Wszelkich zmian w dokumentach rejestracyjnych dokonuje się zgodnie z dotychczasową procedurą. Podobnie zawieszanie i odwieszanie działalności. Samorządy mają czas do końca grudnia na wprowadzenie własnych ewidencji gospodarczych do CETDG. Do odwiedzania urzędów zmusza też obowiązek przedkładania zaświadczeń z ewidencji.

Więcej w Rzeczpospolitej z 15 lipca 2011 r.