Kto straci przywileje emerytalne

Gazeta Wyborcza (2012-03-29), autor: Leszek Kostrzewski, Piotr Miączyński , oprac.: GR

mar 29, 2012

Premier zapowiedział ograniczenie przywilejów emerytalnych dla mundurowych. Pierwsze zmiany mają wejść w życie już od początku 2013 roku.

Jak czytamy w Gazecie Wyborczej, dziś prawo do emerytur mundurowych mają żołnierze, policjanci, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, UOP i Służby Więziennej.

Emerytura mundurowa przysługuje po 15 latach służby. Jej wysokość zależy od ostatniej pensji, ale liczą się też dodatki i nagrody roczne. Jeśli mundurowy pracował przed wstąpieniem do służby w cywilu, do emerytury doliczane są też lata pracy w cywilu (przed służbą). Za każdy dodatkowy rok – 2,6 proc. ostatniej pensji. Maksymalnie można jednak z takim wskaźnikiem zaliczyć trzy lata. Za każdy następny mamy już tylko 1,3 proc.

Jeszcze mniej – bo tylko 0,7 proc. – dostaniemy za okres nieskładkowy w cywilu. Maksymalna emerytura mundurowa to 75 proc. ostatniej pensji. Aby ją dostać, trzeba przepracować 28,5 roku.

W połowie marca zakończyły się konsultacje na temat projektu reformy. Teraz zajmie się nim Rada Ministrów, a potem Sejm. Nowe przepisy mają wejść w życie na początku 2013 r.

Reforma obejmie nowo przyjętych do służby. Kto dziś służy w wojsku czy policji, nie ma się czego obawiać. Najważniejsza zmiana to wydłużenie służby do 25 lat (10 lat dłużej niż dziś). Aby przejść na emeryturę, trzeba będzie też skończyć 55 lat. Dziś wiek nie ma znaczenia. Emerytura dla funkcjonariusza wyniesie 60 proc. podstawy jej wymiaru za 25 lat służby i wzrastać będzie o 3 proc. za każdy dodatkowy rok służby. Emerytura będzie podwyższana o 0,5 proc. za każdy miesiąc służby na froncie w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych. Rząd chce, aby emerytura mundurowego była wyliczana z trzech kolejnych wybranych przez funkcjonariusza lat. W przypadku niewskazania przez funkcjonariusza kolejnych lat kalendarzowych podstawę wymiaru emerytury stanowić będzie średnia pensja z ostatnich trzech lat. Po zmianach mundurowy nie będzie mógł też łączyć emerytury z rentą. Dziś jeżeli ktoś ma orzeczoną grupę inwalidzką, może powiększyć swoją emeryturę nawet o 15 proc. Maksymalna emerytura będzie mogła wynosić 75 proc. podstawy.

Więcej w Gazecie Wyborczej z 26 marca 2012 r.