Kogo stać na brak ubezpieczenia na życie…

Gazeta Prawna , autor: Autor Nieznany , oprac.: GR

wrz 19, 2007

Wiele osób sądzi, że ubezpieczenie na życie nie jest im potrzebne. Dlaczego tak się dzieje. Często można usłyszeć takie opinie, ale są one jedynie dowodem na niewielką, niestety, świadomość ubezpieczeniową Polaków. Sprawę utrudnia również fakt, że produkty finansowe, a w szczególności ubezpieczenia na życie, są mało spektakularne” i – przynajmniej do momentu realizacji świadczenia -nienamacalne. Teoretycznie płacimy więc za coś, czego nie widać, bo wypłata z polisy najczęściej następuje dopiero po kilku latach (należy jednak pamiętać, że wypłata odszkodowania może nastąpić nawet tuż po zawarciu umowy). Wiele osób zaczyna mieć wątpliwości, czy polisa jest im potrzebna, nie myśląc o tym, że poprzez zakup ubezpieczenia otrzymują komfort i poczucie, że zadbali o siebie lub swoich najbliższych, a to przecież bezcenne!

A zatem warto mieć polisę na życie, czy nie

– Oczywiście warto! Dzięki ubezpieczeniu możemy być spokojni o los naszych najbliższych w razie nieszczęścia. Naturalnie rodzinę można zabezpieczyć finansowo na bardzo wiele sposobów – gromadzić oszczędności na czarną godzinę” czy korzystnie zainwestować, licząc na dobre zyski. Różnica polega jednak na tym, że w przypadku ubezpieczenia czasem już za kilkanaście złotych miesięcznie otrzymujemy gwarancję od firmy ubezpieczeniowej, że w razie wystąpienia zdarzenia, którego dotyczy dane ubezpieczenie, wypłaci ona nie kilka, ale nawet i kilkaset tysięcy! Poświęcając relatywnie niewiele można zatem zyskać bardzo dużo – tutaj ryzyko jest wyłącznie po stronie ubezpieczyciela.

Czy są osoby, którym szczególnie polecałaby Pani ubezpieczenie na życie

– Ubezpieczenie na życie potrzebne jest większości z nas, najważniejsze różnice sprowadzają się do zakresu przyszłej ochrony i czasu jej trwania. Jeżeli jednak nasze zarobki mają znaczący udział w budżecie rodzinnym, spłacamy kredyt lub pożyczkę, ktoś z naszych bliskich (rodzic, rodzeństwo, dziadkowie etc.) jest od nas zależny finansowo, jesteśmy samotnym rodzicem, prowadzimy własną działalność gospodarczą i potrzebujemy zabezpieczenia naszych wspólników czy kontrahentów lub też chcemy zagwarantować swoim dzieciom jak najlepsze wykształcenie i dostęp do dowolnej szkoły wyższej w przyszłości, to jak najszybciej powinniśmy poważnie pomyśleć o ubezpieczeniu!

Czy istnieje możliwość zabezpieczenia przyszłych kosztów nauki naszych dzieci w ramach tzw. polis posagowych

– Nowoczesne ubezpieczenia posagowe (a takie ma w ofercie PZU Życie SA) doskonale nadaje się do tego celu. W momencie wyznaczonym przez osobę zawierającą ubezpieczenie, wskazane dziecko otrzyma świadczenie nawet wtedy, kiedy składki nie są już opłacane ze względu na wcześniejszą śmierć rodzica. Wtedy obowiązek opłacania składek przejmuje na siebie PZU Życie SA. Można również wybrać opcję comiesięcznej renty wypłacanej dziecku do momentu uzyskania pełnoletniości i wypłaty świadczenia z polisy. Ta opcja jest niezwykle popularna wśród naszych klientów. Sądzę, że akurat ubezpieczenia posagowe są szczególnie wygodną formą gromadzenia znaczącego kapitału dla dziecka. Nasi klienci, oprócz funkcji czysto ubezpieczeniowej, traktują swoje polisy najczęściej jako dodatkową mobilizację do odłożenia kwoty na przyszłą edukację dziecka. Już teraz wiele uczelni pobiera czesne, w przyszłości zaś zapewne wszystkie będą płatne. Posiadając polisę posagową już teraz możemy zagwarantować, że nasze dziecko będzie miało możliwość wyboru i kontynuacji nauki gdziekolwiek będzie chciało.

… Więcej Gazeta Prawna