Ruszyły lodołamacze…

Magazyn BCC , autor: Autor Nieznany , oprac.: GR

mar 23, 2007

Ogromnie cieszę się, że przedsiębiorcy, którzy na co dzień zajmują się biznesem, potrafią dostrzec także społeczny wymiar zatrudnienia osób niepełnosprawnych – mówił Mirosław Mielniczuk, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych na konferencji inaugurującej drugą edycję konkursu Lodołamacze w województwie mazowieckim. Organizatorem konkursu jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

– Nie ma pełnej rehabilitacji bez pracy – mówił uczestniczący w spotkaniu Kazimierz Lemańczyk, niewidomy przedsiębiorca od 50 lat pracujący w spółdzielni niewidomych. W ubiegłym roku był laureatem Lodołamacza Specjalnego w regionalnym etapie konkursu. – W ciągu ostatnich dwudziestu lat zatrudnienie niewidomych spadło z dziesięciu do dwóch tysięcy- podkreślał. – Przyszłość niepełnosprawnych na rynku pracy uzależniona jest od wprowadzenia nowych rozwiązań, takich jak telepraca. Musimy patrzeć do przodu i szukać takich branż, w których niewidomi będą mogli się realizować.

Konkurs Lodołamacze ma promować tych przedsiębiorców, którzy prowadzą profesjonalną politykę personalną i są wzorem dla innych. – Nie wszystkie firmy traktują osoby niepełnosprawne podmiotowo. Dlatego tak ważne jest pokazywanie pozytywnych wzorów – mówił Ludwik Mizera, dyrektor Wydziału Programowania, Ewaluacji i Komunikacji Społecznej PFRON.

Aktywność osób niepełnosprawnych w naszym kraju ciągle pozostawia wiele do życzenia. Wprawdzie wskaźnik zatrudnienia dla tej grupy społecznej wynosi 12% (dane GUS za pierwszy kwartał 2006 r.), ale jedynie dla 8% z 5,5 mln niepełnosprawnych Polaków praca jest podstawowym źródłem utrzymania. Ideą konkursu Lodołamacze jest nagradzanie firm, przedsiębiorców, osób prywatnych, organizacji pozarządowych i jednostek administracji publicznej wybitnie angażujących się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych, tworzących nowe i coraz lepszej jakości miejsca pracy oraz dostrzegających sens i konieczność rehabilitacji i aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych.

Więcej Magazyn BCC.