Jak prawidłowo określić czas pracy w umowie z niepełnoetatowcem?

www.kadryonline.pl (2010-11-12), autor: KadryOnline.pl , oprac.: GR

lis 12, 2010

W jaki sposób zapisać w umowie o pracę na 3/4 etatu, że pracownik będzie pracował od poniedziałku do środy 8 godzin (od 7.30 do 15.30) a w czwartki 6 godzin (od 7.30 do 13.30), a piątki będzie miał wolne, tak aby nie były to godziny nadliczbowe? Czy pracownik, w takim przypadku musi złożyć wniosek o skrócenie tygodnia pracy? Czy postanowienie o godzinach pracy musi zostać zamieszczone w umowie o pracę, czy wystarczy w dodatkowych informacjach do umowy? – pyta serwis KadryOnline.pl.

Jak odpowiada ekspert serwisu, pracownik zatrudniony na część etatu może w niektórych dniach tygodnia pracować przez 8 godzin, a niektóre dni mieć wolne. Praca w danym dniu przez 8 godzin nie będzie pracą nadliczbową. Aby wykonywać pracę przez mniej niż 5 dni w tygodniu, pracownik nie będzie musiał składać wniosku o skrócony tydzień pracy. Rozkład czasu pracy pracodawca może zamieścić w umowie o pracę albo w harmonogramie czasu pracy.

Zatrudnienie na niepełnym etacie w wymiarze 3/4 etatu, oznacza, iż przeciętnie pracownik będzie pracował 30 godzin tygodniowo. Jeśli jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, możliwe jest zaplanowanie jego czasu pracy w ten sposób, że niektóre dni w tygodniu będzie miał wolne, ale w pozostałe dni jego czas pracy nie będzie przekraczać 8 godzin na dobę. Możliwe jest zatem, że od poniedziałku do środy pracownik będzie pracował po 8 godzin (od 7.30. do 15.30), a w czwartki 6 godzin (od 7.30. do 13.30), przy czym piątki będą wolne. Zaplanowana tak praca nie jest pracą w nadgodzinach. W umowie o pracę pracodawca może po prostu wpisać wskazany powyżej rozkład.

System skróconego tygodnia pracy nie ma zastosowania w przypadku, o którym mowa w pytaniu.

W informacji o warunkach zatrudnienia nie zamieszcza się postanowień o rozkładzie czasu pracy pracownika. Jeśli pracownik stale będzie wykonywał pracę w te same dni tygodnia oraz w tych samych dniach, pracodawca może zamieścić postanowienia w tym przedmiocie w umowie o pracę. W razie jednak konieczności zmiany rozkładu czasu pracy konieczna będzie zmiana umowy o pracę w drodze porozumienia stron, a w razie braku zgody pracownika – w drodze wypowiedzenia zmieniającego.

Rozkład czasu pracy pracownika można także, zamiast w umowie, zawrzeć w harmonogramie czasu pracy na przyjęty okres rozliczeniowy, który może zostać ustalony indywidualnie dla danego pracownika. W takiej sytuacji zmiana godzin wykonywania pracy nie będzie wymagała zmiany umowy, a jedynie zmiany harmonogramu.

Należy pamiętać, iż strony ustalają w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia jak za godziny nadliczbowe.

Więcej w elektronicznym biuletynie serwisu KadryOnline.pl z 12 listopada 2010 r.