Jak skorygować wypłatę wynagrodzenia chorobowego zamiast zasiłku

Rzeczpospolita (2011-06-13), autor: Rzeczpospolita , oprac.: GR

cze 14, 2011

Pracownik miał wypadek przy pracy, w związku z czym był na zwolnieniu lekarskim. Jednak za ten okres otrzymał wynagrodzenie chorobowe zamiast zasiłku. W jaki sposób złożyć korektę dokumentów do ZUS – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Jak czytamy w dzienniku, wynagrodzenie za czas choroby jest wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne a stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne. Z kolei zasiłki są wyłączone zarówno z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jak i zdrowotne.

Gdy pracodawca zamiast zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego wypłacił pracownikowi wynagrodzenie chorobowe za miesiąc, w którym dokonał wypłaty, w raporcie ZUS RSA wykazał świadczenie/przerwa z kodem 331 to musi go skorygować, wykazując prawidłowy kod świadczenia/przerwy 314 (zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego).

Gdy należny zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego jest wyższy od wypłaconego wynagrodzenia , to za miesiąc, w którym płatnik dokonał wyrównania zasiłku, w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RSA (z kodem 318 – wyrównanie zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego) wykazuje kwotę wypłaconego wyrównania oraz pozostałe dane (okres niezdolności do pracy, liczbę dni zasiłkowych – jak w raporcie RSA z kodem 331).

Zmiana kwalifikacji wypłaconego wynagrodzenia na zasiłek powoduje również konieczność złożenia korekty raportu ZUS RCA. Należy również odprowadzić składkę na ubezpieczenie zdrowotne od prawidłowej podstawy wymiaru. Trzeba także skorygować deklarację rozliczeniową ZUS.

Więcej w Rzeczpospolitej z 13 czerwca 2011 r.