Nasz zleceniobiorca wykonuje kolejną umowę. Wcześniej był zatrudniony na umowę zlecenia do 31 grudnia 2022 r. Obecną umowę wykonuje od 2 stycznia 2023 r. Stał się niezdolny do pracy 6 lutego br. Czy w takiej sytuacji w podstawie wymiaru zasiłku należy uwzględniać wynagrodzenie z poprzedniej umowy? Obecnie jego wynagrodzenie jest wyższe – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Tak – odpowiada ekspertka współpracująca z DGP. Należy uwzględnić wynagrodzenie otrzymywane w ramach poprzedniej umowy za miesiące przed styczniem 2023 r.

Zgodnie z art. 48 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem, a więc m.in. zleceniobiorcy, stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Do niepracowników ma odpowiednie zastosowanie art. 36 ust. 4 ustawy zasiłkowej, zgodnie z którym podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy. W opisywanej sytuacji taka przerwa jednak wystąpiła (1 stycznia 2023 r.). Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na stanowisko ZUS zawarte w „Komentarzu do ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – wybrane zagadnienia”. ZUS wyjaśnia, że przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi zatrudnionemu bez przerwy u tego samego pracodawcy na podstawie kolejno po sobie następujących umów o pracę wynagrodzenie wypłacone z tytułu tych umów sumuje się. Nie traktuje się jako przerwy w ubezpieczeniu przerwy przypadającej na dzień ustawowo wolny od pracy. Co jednak najważniejsze, ZUS wskazuje, że zasada ta ma także zastosowanie do umów, o których mowa w pkt 313 ww. komentarza. W tym zaś punkcie ZUS odnosi się m.in. do umowy zlecenia, informując, że przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się wynagrodzenie z tytułu kolejnych umów trwających bez przerwy albo gdy przerwa między umowami przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, albo gdy umowy zawierane są na nakładające się okresy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 lutego 2023 r., autor: Anna Kwiatkowska, oprac.: GR