Jak rozliczyć wkład niepieniężny

Rzeczpospolita (2012-04-19), autor: .mpa , oprac.: GR

kwi 19, 2012

Osoba, która wnosi aport do spółki, zapłaci podatek od nominalnej wartości uzyskanych w zamian akcji lub udziałów – czytamy w Rzeczpospolitej.

Z pytaniem do fiskusa zwrócił się podatnik, który jest właścicielem udziałów i akcji spółek kapitałowych. Zamierza wnieść je jako wkład niepieniężny do spółki mającej siedzibę na terytorium Unii Europejskiej. Wnioskodawca uważa, że jego przychodem będzie wartość nominalna udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny, nawet jeśli rynkowa wartość przedmiotu wkładu będzie wyższa od wartości nominalnej obejmowanych w zamian udziałów.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu pierwotnie zakwestionował to stanowisko, ale po tym, jak wnioskodawca uzyskał korzystny dla siebie wyrok NSA z 5 maja 2011 r., przyznał rację podatnikowi. Jak czytamy w interpretacji, zasady rozliczenia z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny określa art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. Przychodem jest wartość nominalna udziałów w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Powstaje on w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki.

Więcej w Rzeczpospolitej z 17 kwietnia 2012 r.